Szczególnie w chwili budowania wymarzonego domu potrzebujemy usług z zakresu instalatorstwa. W każdym budynku wszak potrzebne są instalacje grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne, które zapewnią nam komfort użytkowania budynku.

Grzejnik żeliwnyZ perspektywy ostatnich lat widać, że zarówno systemy grzewcze wymagają większej uwagi, zimy stały się na powrót mroźniejsze, dłuższe. Za to latem coraz częściej mamy trudne do zniesienia upały, kiedy marzymy o chociażby odrobinie chłodniejszego powietrza. W pierwszym etapie, stawiamy na ocieplanie zewnętrzne ścian, które wspomaga działanie zarówno ogrzewania jak i klimatyzacji, dzieje się tak dlatego, że zimą mniej ciepłego powietrza ucieka na zewnątrz, za to latem to nagrzane powietrze z zewnątrz nie przedostaje się do środka. Gdy w ten sposób zabezpieczymy dom, nasza instalacja grzewcza nie musi wtedy być już aż tak wydajna, co za tym idzie nie będziemy aż tak dużo wydawać na opał.

Obecnie do ogrzewania domu możemy stosować zarówno standardowe instalacje C.O. wsparte kotłem grzewczym jednak można również ogrzewać dom w ciekawszy sposób, na przykład za pomocą kominka. Nowoczesne kominki są tak przemyślane by można je było podłączyć pod system grzewczy, tak by mogły ogrzać cały dom. Jest to szczególnie warty uwagi sposób w domach niepodpiwniczonych, niewielkich rozmiarowo. Osobną instalacja jest tu odpowiednia wentylacja. Przy uszczelnionych, ocieplonych ścianach, nie można zapomnieć o odpowiednim przepływie powietrza w budynku.

WentylatorWentylacja jest ważna przede wszystkim ze względu na wilgotność powietrza w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia, brak wentylacji mogłoby zaowocować trudnym do zwalczenia grzybem. Płyty warstwowe jako element konstrukcyjno – izolacyjny znalazł swoim przeciwników jako, iż tworzy ośrodki kondensacji pary, ale pracując z płytami i dobrą wentylacją tworzą świetne obiekty z pełnym wykorzystaniem wartości izolacyjnych płyt warstwowych. Często również musimy zwalczyć w pomieszczeniach jakiś nieszczególny zapach, wentylacja jest tu przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa i komfortu podobnie jak klimatyzacja, którą szczególnie doceniamy latem, gdy trudno jest nam zachować w pomieszczeniach przyjemny chłód. Głównie sami jesteśmy sobie winni, otwierając w upalne dni okna, łudząc się, że to zapewni nam odrobinę chłodu. W rzeczywistości w ten sposób wpuszczamy tylko jeszcze więcej gorącego powietrza z zewnątrz. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zamknięcie i zasłonięcie okien i włączenie zbawiennej klimatyzacji.

Jak widać instalacje grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne są w naszym klimacie po prostu niezbędne. Ostre zimy i upalne lata maja związek z ocieplaniem się klimatu. Żadna z tych instalacji nie może być ze sobą połączona, ponieważ spełnia zupełnie inne funkcje, potrzebuje również innego rodzaju przewodów. Istotne jest tu również to, że wydajność każdej z tych instalacji jest ściśle związana z tym w jaki sposób została zaplanowana. Bardzo ważny jest tu więc odpowiedni projekt. Często do wykonania instalacji szukamy fachowca , który zaoferuje nam najtańsze wykonanie, jednak należy przy wyborze kierować się raczej jego skutecznością. Oszczędzając pozornie na kosztach wykonania, możemy narazić się na większe koszty korzystania z tych instalacji, gdy będą nie wystarczająco wydajne.