Drewno zagląda do szuflady

0
3072

Drewno ma tak wiele gatunków i odcieni oraz możliwości zastosowań, że możemy je znaleźć wszędzie. W nowoczesnym meblarstwie powróciło także do szuflad, które przez kilka sezonów udawały, że aby być wytrzymałe muszą być całe ze stali.

Drewniana szuflada to nie relikt przeszłości i kunszt rzemiosła dawnych kredensów. To wyróżnik nowoczesnych mebli klasy premium. Tyle, że od dawnych rozwiązań różni je technika i komfort użytkowania, bo współczesne, drewniane szuflady lekko się otwierają, maksymalnie wysuwają i delikatnie domykają, a do tego są bardzo stabilne i wytrzymałe na obciążenia. To wszystko zasługa techniki, której nie widać.

Okucia, takie jak prowadnice szuflad, aby spełniały wymogi jakości muszą być wykonane z metalu, ale firmie Hettich udało się je tak skonstruować, by po zamontowaniu były niewidoczne, a jednak cieszyły swoim działaniem nasze pozostałe zmysły: dotyku czy słuchu – mówi Joanna Nowak z firmy Hettich Polska.

Drewniane wkładki szuflad
Drewniane wkładki do szuflad

Zarówno dno, jak i boki nowoczesnej szuflady mogą być wykonane z każdego rodzaju drewna, a zastosowane w niej prowadnice Quadro w niewidoczny sposób zadbają, by nawet mocno obciążona wysuwała się bezgłośnie i przez długie lata utrzymywała stabilność.

Innym rozwiązaniem, które pozwala wykorzystać drewno jest zastosowanie systemów szuflad dwuściennych. Ich zaletą jest możliwość indywidualnego dobierania np. elementów bocznych czy organizerów wewnętrznych, które są widoczne po otwarciu szuflady.

Zarówno w systemie szuflad ArciTech jak i InnoTech Atira, który pojawił się w Polsce w tym roku, mamy możliwość zastosowania np. na bokach szuflad takiego samego gatunku drewna jak na frontach meblowych – wyjaśnia Joanna Nowak.

Drewniana wkładka dopasowana do szuflady
Drewniana wkładka dopasowana do szuflady

Ciekawym pomysłem jest dopasowanie kolorystyczne boku szuflady do koloru podłogi i innych elementów stolarki w pomieszczeniu. Aby zachować nowoczesny design w szufladach dwuściennych można łączyć drewno z połyskiem metalu czy ciekawymi – przygotowanymi przez producenta we współpracy z projektantami – formatkami w kolorze antracytowym, białym czy srebrnym.

W ten sposób producent mebli, bazując na systemach szuflad firmy Hettich tworzy swój indywidualny projekt. Dzięki temu szuflada nie jest technicznym dodatkiem, lecz stanowi spójną całość z meblem dostarczając mu zarówno walorów estetycznych jak i funkcjonalnych – dodaje Joanna Nowak.