2017 na rynku powierzchni magazynowych

0
2365
oświetlenie hali s1

Na rynku powierzchni magazynowych miniony rok był interesujący i rozwojowy. Sytuacja sprzyjała – i wszystko wskazuje na to, że nadal będzie sprzyjać – inwestycjom w innowacyjne rozwiązania i poprawę efektywności energetycznej.

Choć pod względem metrażu nowopowstałej powierzchni magazynowej rok 2016 był rekordowym, wiele wskazuje na to, że 2017 wcale nie był gorszy (choć czekamy jeszcze na ostateczne dane). Według informacji przedstawionych przez JLL po trzecim kwartale, popyt brutto wynosił 2,35 mln mkw. To więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku! Co więcej, miesiące od czerwca do września stanowiły najlepszy pod względem podaży kwartał w historii polskiego rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych. – Po dwóch kwartałach wyjątkowej aktywności sieci handlowych, napędzanej głównie przez e-commerce, w III kwartale logistycy odzyskali prowadzenie z nowymi umowami i ekspansjami na ponad 222 000 mkw. Na te branże przypadło łącznie ponad 60% popytu netto w pierwszych trzech kwartałach roku. Obok nich na podium niezmiennie znajduje się branża lekkiej produkcji – relacjonuje w omówieniu raportu Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce w JLL. W ujęciu metrażowym zaledwie 23 proc. obiektów miało charakter spekulacyjny – większość już jest wynajęta. Budowanie obiektów w formacie built-to-suit, często związane z długoterminowymi umowami dzierżawy sprzyja inwestowaniu w rozwiązania, które mimo wyższych nakładów początkowych charakteryzują się niższymi całkowitymi kosztami eksploatacji w ujęciu kilkuletnim.

Energooszczędna infrastruktura

Choć w zależności od specyfiki prowadzonej działalności, istotnie różnić się może zapotrzebowanie na energię elektryczną i w niektórych przypadkach prym mogą wieść maszyny produkcyjne lub wentylacja i chłodzenie, w standardowych magazynach za zużycie prądu odpowiada przede wszystkim oświetlenie oraz pojazdy transportu wewnętrznego. Według relacji przedstawicieli firm działających w tych branżach, sytuacja na rynku sprzyja energooszczędnym rozwiązaniom. Oprawy LED stały się standardem. Rosnącą popularnością cieszą się także systemy zarządzania oświetleniem. – W praktyce projektowej dostrzegamy coraz wyraźniejszą dominację diodowych źródeł światła. Stały się dziś domyślnym wyborem inwestorów. Choć z całą pewnością znaczenie ma fakt, że jest to modne rozwiązanie, przemawiają za nim również wymierne korzyści – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia TRILUX Polska. – Przemysłowe oprawy LED osiągają dziś skuteczność świetlną sięgającą 169 lm/W. Na dalsze zwiększenie wydajności ich pracy ma wpływ kompatybilność z układami sterowania wchodzącymi w skład inteligentnych systemów zarządzania oświetleniem. Optymalizacja pracy w zależności od natężenia światła dziennego oraz intensywności i specyfiki ruchu w zakładzie pozwala zmniejszyć zużycie prądu o kilkadziesiąt procent – tłumaczy projektant oświetlenia TRILUX Polska. Co więcej, nasz kraj dogania zachód także jeśli chodzi o wykorzystanie energooszczędnych, ekologicznych wózków widłowych. Jak wynika z opublikowanego w czerwcu 2017 r. raportu „Widlak List”, drugi rok z rzędu zarejestrowano więcej elektrycznych niż spalinowych pojazdów transportowych.

Administracyjne wsparcie energetycznych modernizacji

Ekologicznym modernizacjom sprzyjało także otoczenie instytucjonalne. W drugiej połowie roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nabór do programu promującego efektywność energetyczną i korzystanie ze źródeł energii odnawialnej. W jego ramach oferowano preferencyjne pożyczki w kwocie od 1 mln zł do 200 mln zł, pokrywające do 85% kosztów kwalifikowanych. Konkurs wniosków będzie kontynuowany w przyszłym roku – Fundusz zapowiedział wydłużenie zbierania wniosków do 28 września 2018. Wprowadzono także możliwość częściowego umorzenia pożyczki.

Rok 2017 należy ocenić jako dobry. Mimo dużego wzrostu ilości powierzchni magazynowo-przemysłowej, odsetek pustostanów utrzymywał się – i najpewniej pozostanie – na stabilnym poziomie. Powstają nowoczesne, energooszczędne obiekty, a instytucje Państwowe zachęcają pieniędzmi do modernizacji istniejących budynków. Sytuacja sprzyja inwestycjom, a wyrażone indeksem PMI nastroje w sektorze produkcji osiągają rekordowo wysokie wyniki. Zapowiada się więc, że i kolejny rok będzie pomyślny.