Modernizacja istniejących obiektów przemysłowych

0
2163
stalowe hale rolnicze s1

Hale stalowe w obudowie z płyt warstwowych to obiekty w lekkich konstrukcjach, które dostosować można do rodzaju prowadzonej działalności. Jednak obiekty już istniejące także można modernizować, obudowując je płytami warstwowymi.

Inwestorzy coraz częściej rezygnują z budowy hal murowanych, na rzecz obiektów w konstrukcjach stalowych.

Zalety hal stalowych

Jedną z największych zalet hal stalowych jest dopasowanie ich do konkretnych potrzeb zamawiającego, a już na etapie projektowania obiektu, uwzględnienie jego modernizacji i przebudowy. W przyszłości halę stalową można powiększać o nowe moduły i elementy. Budowa hali stalowej jest też o wiele szybsza niż tradycyjnego budynku murowanego, bo można budować je przez cały rok. Hale stalowe mają też uniwersalne zastosowanie jako obiekty przemysłowe, kontenery, warsztaty, czy obiekty użyteczności publicznej. Lekka konstrukcja hal to ich dodatkowa zaleta. Inwestorzy zwracają także uwagę na koszty wykonania całej inwestycji. Hala murowana to znacznie większe koszty niż w przypadku hali w lekkiej konstrukcji stalowej.

Modernizacja obiektów

W wielu przypadkach inwestorzy decydują się na modernizację istniejących już obiektów murowanych lub obiektów z blachy. Hala murowana może zostać obudowana płytami warstwowymi, a także możliwa jest całkowita wymiana dachu, który w niektórych przypadkach może zawierać jeszcze szkodliwy azbest. Pod uwagę należy wziąć koszty demontażu i utylizacji azbestu. Jeżeli dach pokryty jest papą lub blachą trapezową, do jego pokrycia używa się jednostronnej płyty warstwowej. Podczas wymiany dachu na nowy należy także ocenić kondycję konstrukcji nośnej, aby wytrzymała obciążenie płytami warstwowymi. Jeżeli obiekt w całości zbudowany jest z blachy dociepla się go, tak jak w przypadku dachu, jednostronną płytą warstwową.

Modernizacja obiektów murowanych i budynków z blachy jest możliwa jednak już na etapie podejmowania decyzji o budowie hali, należy rozważyć, czy koszty modernizacji nie będą większe niż w przypadku budowy nowego obiektu. Hale stalowe można dopasować do konkretnych potrzeb, a także zaoszczędzić na kosztach eksploatacji.