niedziela, 1 grudnia, 2024
Strona głównaBudownictwo mieszkanioweŁazienkaProstokątna, półokrągła czy walk-in? – za i przeciw różnych kształtów kabin prysznicowych

Prostokątna, półokrągła czy walk-in? – za i przeciw różnych kształtów kabin prysznicowych

Kabiny prysznicowe mogą różnić się rozmiarem i formą brodzika, materiałami z których zostały wykonane, sposobem zamykania drzwi i dodatkowym wyposażeniem. Bierzemy na celownik wady i zalety poszczególnych kształtów podstawy.

Kwadratowe, prostokątne, półokrągłe, asymetryczne, wnękowe, walk-in i wolnostojące – nawet jeśli bierzemy pod uwagę jedynie kształt i rozmiary brodzika (lub jego brak), niełatwo pogubić się w gąszczu oferowanych kabin prysznicowych.  – Standardowe kabiny występują z podstawą o rozmiarach od 80 na 80 cm do 120 na 90 cm. Brodziki przyjmują głębokość od 3 do 35 cm, a w przypadku kabin walk-in mogą zostać całkowicie wyeliminowane. Jest z czego wybierać – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. – Podejmując decyzję, warto wziąć pod uwagę nie tylko metraż i kształt łazienki, ale także specyfikę korzystania z kabiny przez domowników – dodaje. Do jakich łazienek poszczególne warianty pasują najlepiej?

Kabiny walk-in

Łazienka_Kabiny walk-in to modne i estetyczne rozwiązanie, przyjmujące najczęściej formę pojedynczej tafli szkła – bez wydzielonej podstawy. Pozwalają one optycznie powiększyć mniej przestronne wnętrza i mogą mieć dowolne wymiary. Ze względu na brak progu dobrze służą osobom o ograniczonej mobilności. Innym skutkiem braku brodzika jest znaczne zwiększenie trudności montażu w porównaniu do modeli innego typu. – W związku z tym, że odpływ kabiny walk-in zrównany jest z podłożem, jej instalacja wymaga daleko idących przygotowań. Różnicę poziomów, pozwalającą ukryć odpływ pod kaflami, uzyskuje się już na etapie wylewania posadzki. Alternatywą jest skucie powierzchni przeznaczonej pod strefę natryskową lub podwyższenie reszty pomieszczenia – mówi Katarzyna Choniawko. – Dlatego też częściej stosuje się te rozwiązania jako pierwsze niż w ramach modernizacji – dodaje ekspert marki Aquaform. Do ograniczeń zastosowania kabin walk-in zaliczyć należy także jakość wentylacji. Ze względu na brak ścianek, mgiełka wodna swobodnie unosi się w całym pomieszczeniu. W przypadku, gdy system wentylacji nie działa tak, jak powinien, wilgoć będzie wnikać w meble i sufit, sprzyjając ich przyspieszonej eksploatacji.

Kabiny prostokątne a kabiny zaokrąglone

kabina-prostokatnaKabiny prostokątne – w tym kwadratowe – montuje się przede wszystkim w narożniku łazienki. Wynika to zarówno z ustawności pomieszczenia, jak i możliwości ograniczenia kosztów wyposażenia. Opierając kabinę o dwie prostopadłe do siebie ściany, by domknąć przestrzeń, wystarczy dostawić dwie szklane tafle z drzwiami – czy to otwieranymi, czy przesuwnymi. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku modeli o zaokrąglonej podstawie. Różnica pomiędzy jednymi a drugimi – prócz względów estetycznych – sprowadza się do tego, po której stronie szyby będziemy mieć więcej miejsca. Niezależnie od kształtu brodzika producenci podają wymiary prostokąta, w który jest on wpisany. Dlatego w półokrągłych i asymetrycznych kabinach tych samych rozmiarów jest o powierzchnię ściętego narożnika mniej miejsca niż w – odpowiednio – kwadratowych i prostokątnych. Z drugiej strony, dzięki zaokrągleniu brodzika nieco większa część łazienki pozostaje niezagospodarowana, dając większą swobodę poruszania się pomiędzy elementami wyposażenia. Coś za coś.

Kabiny wnękowe

Kabina prysznicowaKabiny wnękowe idą o krok dalej w redukowaniu powierzchni przeszkleń od modeli narożnych. W tym przypadku konstrukcja może ograniczać się do zamontowanych na przymocowanych do ścian profilach drzwi – uchylnych lub wahadłowych. (W przypadku wariantów przesuwnych, stosowanych przy wnękach dużej szerokości, prócz drzwi w jej skład wchodzi także szklana tafla). Kabiny wnękowe pozwalają dobrze zagospodarować mało ustawne w innej sytuacji przestrzenie i z punktu widzenia oszczędności miejsca mają właściwie tylko jedną wadę – potrzebna jest wnęka, w którą można by je wstawić.

Kabiny wolnostojące

łazienka-Modele wolnostojące pozwalają na pełną dowolność kształtów i rozmiarów. Umożliwiają tworzenie bardzo ciekawych aranżacji ze strefą natryskową w samym środku łazienki – z wyeksponowanymi w industrialnym duchu rurami i armaturą. Ich zastosowanie ograniczone jest jednak niemal wyłącznie do przestronnych salonów kąpielowych, gdzie metraż nie jest istotnym ograniczeniem.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments