„Dynamiczna elastyczność”, „Społeczność w zdalnym świecie” i „Imponująco zrównoważony rozwój” – to 3 spośród trendów, które jako najważniejsze dla Office Designu w 2020 roku wskazali eksperci. Co oznaczają i jak odzwierciedlają się w wystroju i organizacji biur?
Dynamiczne zmiany sytuacji na rynku pracy – związane zarówno z: demografią, podejściem młodych pracowników do kwestii zatrudnienia, jak i upowszechnianiem się nowych, elastycznych metod pełnienia obowiązków – sprawiają, że biura muszą ewoluować szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Jakość przestrzeni stanowi oręż w walce o przyciągnięcie i utrzymanie najbardziej utalentowanych pracowników, wspomaga budowanie marki pracodawcy, odzwierciedla wartości firm, jednocześnie sprzyjając zwiększaniu produktywności. Konsultanci działającej globalnie firmy Ambius, specjalizującej się w kreowaniu biur dla największych rynkowych graczy, stworzyli na bazie swoich najnowszych doświadczeń raport na temat zjawisk, które będą miały znaczenie dla aranżacji i wyposażania przestrzeni pracy dziś i w najbliższej przyszłości. Oto 3 spośród megatrendów we wzornictwie dla biur na 2020 rok.
Dynamiczna elastyczność
By skutecznie funkcjonować we współczesnym, labilnym otoczeniu biznesowym warto dysponować miejscem pracy, które jest w stanie dynamicznie adaptować się do bieżących potrzeb. Dynamiczna elastyczność (ang. Dynamic Flexibilty) to kierunek rozwoju budynków ku multifunkcjonalnym przestrzeniom dającym możliwość spontanicznego przeobrażania biura w salę konferencyjną, studio produkcyjne czy wydzieloną strefę skupienia. Według ekspertów uwalnianie powierzchni od przypisanej na stałe funkcji jest na dobrej drodze, by z modnej nowinki stać się nową normą. Lekkie, łatwo przenośne meble (kółka!), ergonomiczne wyposażenie i wielofunkcyjność – zarówno sprzętów jak i samej przestrzeni – to najważniejsze cechy biur stworzonych w duchu „dynamicznej elastyczności”.
Aranżacja przestrzeni w sposób umożliwiający jej rekonfigurację jest stosunkowo prosta w przypadku mebli. Dzięki upowszechnieniu notebooków, smartfonów i sieci bezprzewodowych kluczowe elementy stanowiska pracy można mieć zawsze przy sobie. Choć nie jest to tak oczywiste, za tymi zmianami nadążają także producenci oświetlenia – mówi Konrad Romanowicz, projektant oświetlenia TRILUX Polska. – Innowacyjne oprawy biurkowe takie jak TRILUX Bicult łączą bezpośrednie oświetlenie płaszczyzny roboczej z komfortowym oświetleniem pośrednim, które może pełnić funkcję oświetlenia ogólnego w pomieszczeniu. Dzięki zastosowaniu tego typu rozwiązania niepotrzebne stają się oprawy montowane na sufitach. Zmieniając aranżacje pomieszczenia, po prostu przenosimy oprawę, tak jak inne elementy wyposażenia (co w przypadku standardowych opraw sufitowych byłoby dużo trudniejsze).
Ponadto oprawa Bicult umożliwia użytkownikowi dostosowanie oświetlenia do własnych preferencji. Przy użyciu przycisków sterujących lub dedykowanej aplikacji można regulować wartość strumienia światła oraz jego temperaturę barwową. Ponadto światło bezpośrednie można optymalnie ukierunkować – dodaje Romanowicz.Środowiska pracy w coraz większym stopniu można więc dostosowywać do aktywności użytkowników i ułatwiać im wygodną kooperację.
Społeczność w zdalnym świecie
Jak jednak zachęcać pracowników do twórczej wymiany myśli w biurze i wspólnego tworzenia innowacji, podczas gdy coraz więcej specjalistów ma możliwość pracy zdalnej? W tym kontekście rolą nowoczesnych przestrzeni roboczych jest kreowanie takiej atmosfery, w której ludzie będą chcieli przebywać mając wybór między „pracą” a domowym zaciszem czy przytulną knajpką z wifi. By umożliwić budowanie społeczności w zdalnym świecie (ang. Community in a Remote World), przestrzeń powinna kusić licznymi atrakcjami. Bary, restauracje, kominki, wygodne meble, pluszowe poduchy i ozdoby, game roomy, itp. – wszystko to znajduje dziś miejsce w multifunkcjonalnych biurowcach – po to, by ludzie garnęli się do swego miejsca pracy i przychodzili do niego choć wcale nie muszą, tworząc tym samym żywą, wibrującą energią przestrzeń.
Imponująco zrównoważony rozwój
Pomóc może w tym także „imponująco zrównoważony rozwój” (ang. Striking Sustainability), koncept łączący zrównoważone środowiskowo wzornictwo oraz szeroko pojęte wellness. Zgodnie z założeniami obserwowanymi w ramach tego trendu „zielone” materiały są wkomponowywane w biurowe otoczenie, a całość aranżacji podporządkowana jest dobremu samopoczuciu użytkowników. Wyrazem popularności tego podejścia jest powstawanie coraz to nowych systemów certyfikacji, obejmujących dziś znacząco szersze spektrum aspektów funkcjonowania budynków niż tylko efektywność energetyczna. Dobrą ilustracją zmian, które dokonały się na tym polu jest kwestia zaleceń dotyczących systemów oświetlenia.
W coraz większym stopniu w dokumentach formułujących wytyczne względem instalacji oświetleniowych akcentuje się ich oddziaływanie na użytkowników. Do miar takich jak natężenie oświetlenia, wskaźnik oddawania barw, ograniczenie olśnienia oraz efektywność energetyczna źródeł światła dołączają dziś kolejne, jak na przykład ujęty w zaleceniach WELL v.2 EML (ang. Equivalent Melanopic Lux) będący miarą wpływu światła na rytm okołodobowy człowieka– mówi projektant oświetlenia TRILUX Polska. – Coraz większą popularnością cieszą się również systemy zarządzania oświetleniem z modułem Human Centric Lighitng dostosowujące barwę światła do pory dnia i sprzyjające prawidłowej regulacji rytmu dobowego – dodaje Romanowicz.Zgodnie z prognozami ekspertów Ambius, budynki w 2020 roku będą tworzone przede wszystkim z myślą o produktywności użytkowników, a podstawową zasadą designu będzie „biofilność” – zwiększanie wydajności, kreatywności i komfortu pracowników dzięki przemyślanym rozwiązaniom wzorniczym, choćby takim jak te opisane powyżej.
Materiał prasowy.