Budowa hal w systemie zaprojektuj i wybuduj

0
1676
projekty hali stalowej s1

Inwestycje takie jakie obiekty przemysłowe, w tym hale stalowe mogą być realizowane przez firmy wykonawcze w kilku wariantach. Jednym z najpopularniejszych wariantów, jest system „zaprojektuj i wybuduj.”

System „zaprojektuj i wybuduj”, funkcjonuje wszędzie tam, gdzie inwestor nie posiada opracowań i koncepcji związanych z planowaną inwestycją. Formuła ta różni się od tradycyjnego wykonywania inwestycji,  w którym zamawiający dostarcza firmie wykonawczej projekt, a wykonawca realizuje go według wytycznych inwestora.

W formule „zaprojektuj i wybuduj”, wyróżnia się dwie fazy. Fazę projektową, która polega na opracowaniu projektu inwestycji budowlanej. Tworzy się go na podstawie koncepcji, którą posiada zamawiający. Druga faza to faza wykonawcza, która polega na wykonaniu robót budowlanych.

Na czym dokładnie polega system „zaprojektuj i wybuduj”? Na firmie wykonawczej, a nie na inwestorze spoczywa obowiązek sporządzenia nie tylko dokumentacji projektowej, ale także wykonania całego zlecenia. Jedną z największych zalet tej formuły jest minimalizacja ryzyka błędów projektowych dla inwestora. Zalety tego rozwiązania doceniają także wykonawcy, którzy zajmują się realizacją zlecenia od początku do końca. Tradycyjny system zakłada mniejszą odpowiedzialność wykonawcy, a na inwestorze spoczywa obowiązek sporządzenia całej dokumentacji.

Wykonawca w ramach modelu „zaprojektuj i wybuduj” musi przygotować m.in. program funkcjonalno – użytkowy, czy warunki kontraktu. Zamawiający nie musi weryfikować i odbierać prac projektowych, czy starać się o pozyskanie pozwolenia na budowę. Wykonawca natomiast zastosować może rozwiązania konstrukcyjno-montażowe, w których się specjalizuje, przez co możliwa jest optymalizacja kosztów i stworzenie oferty konkurencyjnej.