komputerWspółczesna automatyka nie byłaby z pewnością tym czym jest, gdyby nie instalacje elektroniczne. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele tych instalacji znajduje się wokoło nas na co dzień. Telewizor, telefon, komputer wszystko to zawiera w sobie układy scalone, które wpływają na działanie, przesyłanie danych jak również na zapamiętywanie przez urządzenie danych bądź poleceń. Są to układy coraz mniejsze przy jednoczesnej coraz większej wydajności i coraz bardziej rozległym spektrum zastosowania. Ale układy znajdują się też w innych urządzeniach, które używamy codziennie.

Świat bez elektroniki? Dla nas to nie do wyobrażenia. Przede wszystkim współczesne piece grzewcze, w nich zastosowane są urządzenia elektroniczne. Klimatyzacja? To cała instalacja elektroniczna. W naszym samochodzie? Również pełno tych instalacji, centralny zamek, radio, klimatyzacja, automatyczne opuszczanie szyb.

kameraInstalacje elektroniczne to również monitoring, tak ważny dla naszego bezpieczeństwa jak i systemy ostrzegania przed pożarem, włamaniem. Jest to połączenie kilku lub kilkunastu urządzeń za pomocą przewodów lub bezprzewodowo. Są to kamery, różnego rodzaju czujniki jako urządzenia nadawcze, monitory jako urządzenia odbiorcze. Wszystko opiera się o przesył danych, układach scalonych i automatyce. Podobnie jest w różnych układach oświetleniowych, które zapalają się i gasną o określonych porach czy na wskutek ruchu czy dźwięku. Wszędzie są tam zastosowane mniej lub bardziej skomplikowane instalacje elektroniczne. Nie mało ich również w zabawkach naszych dzieci, interaktywnych maskotkach, czy bardziej skomplikowanych robotach czy sterowanych samochodach, kolejkach.
Wszystko jest zależne od odpowiednio zaprojektowanej instalacji, im jest ona lepiej przemyślana, tym ciekawsze będzie urządzenie na nim pracujące lub system powiązanych ze sobą urządzeń. Dobry fachowiec, potrafi przy obecnym rozwoju nowoczesnych technologii, zaprojektować i wykonać najbardziej niewiarygodne instalacje elektroniczne, których zastosowanie może być równie niezwykłe. Przede wszystkim decyduje tu odpowiedni dobór poszczególnych podzespołów lub urządzeń, następnie ich połączenie w jak najefektowniejszy układ. Każde urządzenie wymaga odpowiedniego połączenia ale również i oprogramowania, które będzie sterowało pracą danego układu czy instalacji. Bez tego poszczególne elementy nie potrafiły by komunikować się ze sobą ani tym bardziej ze sobą współpracować, co w elektronice jest niezbędne. Jak już wspominaliśmy najważniejszy jest w niej przesył danych, czyli komunikacja między urządzeniami. Dlatego urządzenia muszą być ze sobą zgodne pod względem możliwości, użycie zbyt słabego elementu, urządzenie, będzie powodowało przeciążenie instalacji oraz częste awarie. Podobnie jest zresztą w przypadku wszelkich instalacji, we wszystkich słabsze ogniwo jest powodem awarii. Elektronika jest szczególnie wrażliwa na dobór odpowiednich elementów, odpowiednich urządzeń w układzie całkowitym. Są równie wrażliwe na czynniki zewnętrzne takie jak wilgoć, zbyt niska temperatura, upał.