Podczas budowy materiały izolacyjne są bardzo ważnym elementem, który umożliwia odpowiednie wykończenie budynku. Przede wszystkim odpowiadają one za uszczelnienie i ochronę pomieszczenia przed jakimikolwiek działaniami środowiska. Poza tym nierzadko mają także zastosowanie dźwiękochłonne. Materiały izolacyjne wygodniejsze korzystanie z ukończonej budowli, a także wieloletnią oszczędność w zakresie chociażby ogrzewania. W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest cała masa materiałów izolacyjnych, dlatego też najlepiej jest wybrać raz a dobrze, by służyły one w odpowiedni sposób przez długie lata.
Istnieje wiele rodzajów materiałów izolacyjnych, z których każdy prezentuje inne cechy energooszczędne. Jednym z najbardziej popularnych jest bez wątpienia wełna mineralna. Jest ona bardzo bezpieczna, jest bowiem materiałem niepalnym o najwyższej euroklasie (A1). Wełna bardzo dobrze również izoluje pod względem akustycznym. Dźwięki powietrzne są tłumione przez miękkie płyty wykonane z wełny mineralnej, płyty półtwarde oraz twarde tłumią natomiast dźwięki uderzeniowe.
Wełna mineralna jest świetnym środkiem izolacyjnym również przez fakt, iż znakomicie przepuszcza parę wodną, nie zatrzymuje jej między włóknami, a zarazem wełna odporna jest na zawilgocenia. Wełnę tego typu zakupić można w postaci płyt, filców oraz mat, które wykończone bywają folią aluminiową, szklanym welonem lub siatką drucianą. Kolejnym znanym materiałem izolacyjnym jest rzecz jasna styropian. Jeśli chodzi o kwestie pożarowe, jak łatwo zauważyć jest on samogasnący, a co istotne nie zapali się ani od żadnej iskry, ani tym bardziej od żaru z papierosów. Pod wpływem ognia topi się nie rozprzestrzeniając ognia. Niestety jego przepuszczalność jest bardzo niska. Izolacja akustyczna w przypadku styropianu również jest mała. Dźwięki uderzeniowe są tłumione w sposób wystarczający wyłącznie przez elastyczne płyty.
Poza popularną wełną mineralną oraz styropianem istnieją także włókna celulozowe, które pochodzą z recyklingu makulatury. Są one dostępne w postaci włókien suchych, niestety nie można ich stosować z myślą o izolacji akustycznej. Wybierając odpowiedni materiał izolacyjny warto jest zwrócić uwagę również na polistyren ekstrudowany, który tak jak i styropian jest materiałem samogasnącym, a także jak i styropian należy do klasy E. Porównywalnie do włókien celulozowych nie powinno stosować się go w ramach izolacji akustycznej, ponieważ jest on nieskuteczny. Postać w jakiej jest dostępny polistyren to płyty różniące się od siebie zazwyczaj kolorem, począwszy od jasnożółtego na zielonym czy niebieskim skończywszy. Płyty polistyrenu mogą być gładkie oraz rowkowane, niektóre bywają wykończone fizeliną filtracyjną, inne geowłókniną.
Jednym z najnowszych materiałów izolacyjnych są refleksyjne izolacje, które ograniczają wymianę ciepła w oparciu o promieniowanie. Izolacja tego typu zwiększa opór cieplny przegrody, w której została użyta. Dzieje się tak poprzez ograniczanie wymiany ciepła w oparciu o promieniowanie w szczelinach znajdujących się pomiędzy samą izolacją a ułożonymi obok warstwami materiałów. Wybór materiałów izolacyjnych powinien być przemyślany kilkukrotnie, przede wszystkim ze względu na fakt, iż powinny nam służyć przez długie lata, a zatem jednorazowy wydatek będzie bardziej opłacalny, niż ciągle wymiany i naprawy.