Fabryka SteicoDo Rady Ministrów wpłynął wniosek o ustanowienie podstrefy ekonomicznej w Czarnej Wodzie. Jeśli zostanie zatwierdzony, już wiosną budowę nowej linii produkcyjnej rozpocznie pierwszy inwestor, który zapowiada stworzenie 100 nowych miejsc pracy.

O powstanie w Czarnej Wodzie podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zabiega burmistrz miasta Arkadiusz Gliniecki. W ten sposób chce przekonać inwestora – firmę Steico – by swoje zamiary budowy nowoczesnej linii produkcyjnej materiałów drewnopochodnych zrealizowała właśnie w tym mieście.

– Budowa linii produkcyjnej w Polsce jest pewna, wahamy się co do lokalizacji – mówi Steffen Zimny, prezes zarządu Steico sp. z o.o. – Jeśli w Czarnej Wodzie powstanie podstrefa ekonomiczna, to wybór tej lokalizacji na naszą inwestycję będzie oczywisty  – dodaje.

steicoO nową inwestycję firmy Steico walczą również inne miejscowości. Obecnie firma Steico ma w Polsce dwie fabryki: w Czarnkowie (woj. wielkopolskie) oraz w Czarnej Wodzie (woj. pomorskie). Lokalizacja Czarnej Wody już raz przegrała z Czarnkowem, gdy zapadała decyzja o budowie nowych ciągów produkcyjnych w Polsce, które w efekcie dały pracę ponad 400 osobom. Steico jest jednym z największych w Europie producentów ekologicznych płyt izolacyjnych i materiałów konstrukcyjnych o szerokim zastosowaniu dla budownictwa. W Polsce ma dwie fabryki w Czarnkowie oraz Czarnej Wodzie, w których zatrudnia łącznie 800 osób. W fabrykach Steico powstaje szereg nowatorskich produktów dedykowanych specjalnym zastosowaniom tj. belki dwuteowe wykorzystywane do budowy domów, lekkie płyty izolacyjne LDF czy płyty z wysoką zawartością organicznego bitumu.

Arkadiusz Gliniecki, burmistrz Czarnej Wody, czyni starania, by tym razem to właśnie jego miasto zostało wybrane przez inwestora.

płyty drewnopochodne steico– Czarna Woda jest od dziesiątek lat związana z przemysłem drzewnym, bo mamy idealne warunki do jego rozwoju; zasobne lasy, wykwalifikowana kadrę oraz bardzo dobre położenie przy drodze krajowej 22 oraz blisko portu morskiego – mówi Arkadiusz Gliniecki. – Zdajemy też sobie sprawę, że przyciągnięcie dużego inwestora będzie generowało kolejne miejsca pracy w mniejszych, kooperujących firmach.

Już teraz, dzięki funkcjonowaniu fabryki Steico w Czarnej Wodzie pracę ma 250 osób. Budowa nowej linii pozwoli zwiększyć zatrudnienie w samej fabryce o 100 osób, a także około 30 osób z firm kooperujących w zakresie ochrony mienia czy innych usług. Dla kasy miasta oznacza to również wzrost wpływów m.in. z tytułu podatku od nieruchomości.

– Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, a planujemy jej rozpoczęcie wiosną br. Steico umocni swoją pozycję na rynku produktów drzewnych dla budownictwa – mówi Steffen Zimny.