kuchnia KAM

Wystające blaty, rozgrzana kuchenka, kanty mebli – takie niebezpieczeństwa czekają na najmłodszych w kuchni. Dlatego jeśli w domu mieszka lub często przebywa małe dziecko powinniśmy ją urządzić tak, by było bezpieczne. A równocześnie przestrzeń powinna zostać zagospodarowana w taki sposób, aby można było sprawie przygotować posiłek i szybko po nim posprzątać.

 

Urządzanie przestrzeni kuchennej najlepiej zacząć od zaplanowania, jakie sprzęty są potrzebne i jak je rozmieścić. Warto na tym etapie zastanowić się, gdzie ustawić jego fotelik do karmienia. To bardzo ważny mebel w kuchni młodej mamy, który umożliwi jej nie tylko karmienie dziecka, ale również bezpieczne „ulokowanie” go w czasie, gdy trzeba przygotować posiłek.  Trzeba pamiętać, by fotelik znajdował się daleko od kuchenki. Pryskający na patelni tłuszcz może bowiem poparzyć dziecko.

kuchniaCo istotne, meble do kuchni powinny zawierać jak najmniej elementów, które stanowią potencjalne zagrożenie dla pociechy. Lepiej unikać wystających blatów (np. na wyspie lub półwyspie, by dziecko nie uderzyło się w głowę. Blaty umocowane są zazwyczaj na wysokości około 80 cm, dokładnie tyle ile ma stawiający pierwsze kroki maluch. Niebezpieczeństwem czyhającym na najmłodszych są również ostre kanty, które warto zabezpieczyć specjalnymi nakładkami.

– Nowoczesne blaty kuchenne oferowane w technologii posformingu mogą mieć zaoblone krawędzie. Warto takie wybrać projektując kuchnię do mieszkania, gdzie są maluchy –  radzi Alicja Gajewska ze Spółki Meblowej KAM, specjalizującej się w produkcji mebli kuchennych.

Innym elementem mebli stanowiącym zagrożenie dla dzieci są uchwyty. Na szczęście w tej chwili ich oferta jest bardzo szeroka i można wybrać takie o opływowym kształcie lub meble ich pozbawione.

– Bardzo dobrym rozwiązaniem są uchwyty wpuszczane we front – tłumaczy Alicja Gajewska, spec. ds. marketingu Spółki Meblowej KAM. –  Proponujemy je np. we frontach Olivia, które wykorzystaliśmy w zestawach Singiel Plus. jest to świetny zestaw dla młodych rodziców, którzy nie mają czasu na komponowanie szafek kuchennych i ich rozmieszanie, ale chcą kupić gotowy, w pełni funkcjonalny zestaw ze sprzętem AGD.

 

Problematyczne przedmioty

Kuchnia to miejsce wielu niebezpiecznych, ale fascynujących malucha przedmiotów, po które będzie chciał sięgnąć. Dlatego należy ukryć wszelkie ostre przedmioty (np. sztućce), środki czystości, foliowe torebki, przyprawy oraz śmieci. Niestety ciekawski maluch będzie chciał otworzyć kuchenne szuflady i szafki. Warto rozważyć założenie na fronty blokady. Taka blokada przyda się również na lodówkę, szczególnie gdy drzwi zamrażarki znajdują sie na dole. Najlepiej unikać także wieszania na lodówce magnesów, ponieważ dziecko może się nimi udławić.

 

Sprzęt AGD

Jeśli w domu są dzieci to warto więcej uwagi poświęcić wyborowi sprzętu AGD.  Aby ustrzec malucha przed oparzeniem, lepiej umieścić piekarnik na wysokości naszego wzroku, i wybrać taką  z funkcją zimnych drzwi albo systemem szybkiego chłodzenia,– doradza Alicja Gajewska. – Jeśli ze względu na ograniczoną przestrzeń musimy zamontować piekarnik pod płytą kuchenną, koniecznie wybierzmy taką z chowanymi pokrętłami, żeby maluch nie mógł włączyć piekarnika.

kuchnia kam

Ważny jest też sposób używania sprzętu – najlepiej gotować na tylnych palnikach, żeby dziecko nie dosięgło do gorących garnków, a w przypadku używania patelni, powinna  zawsze być odwrócona rączką w stronę blatu.
Planując urządzenie kuchni, która ma służyć rodzinie z małymi dziećmi, bardzo ważne jest zaplanowanie odpowiedniej ilości gniazdek. Potrzebne będzie gniazdo do podgrzewacza mleka, blendera do przecierania zupek, sterylizarora smoczków a nawet… ładowarki do komórki.

Warto jednak pamiętać, by odłączać sprzęty od prądu zaraz po użyciu oraz zamontować gniazdka w bezpiecznej odległości od zlewozmywaka.

Kwestia sprzątania

Kuchnia, w której przebywa małe dziecko powinna być urządzona tak, by można ją było łatwo posprzątać, bo również bałagan może stanowić zagrożenie dla malucha. Należy więc unikać stosowania materiałów wykończeniowych o śliskiej powierzchni i trudnych do czyszczenia. Jeśli chodzi o fronty mebli to warto wybierać te pokryte lakierem lub folią finish. Na kuchennej podłodze najlepiej nie kłaść dywaników i od razu wycierać powierzchnie, gdy coś się na nich rozleje.