fot (4) GalecoOpady, nasłonecznienie czy upływający czas – na zużycie systemu rynnowego wpływa wiele czynników. O ile budując nowy dom, zamontowanie rynien to podstawa, tak w przypadku domu z dłuższą historią – należy samodzielnie monitorować stan orynnowania, aby w odpowiednim czasie zadecydować o jego wymianie. Kiedy to powinno nastąpić?

System rynnowy służy do ochrony elewacji i całego domu przed zalaniem. Jego zły stan,
a przede wszystkim pojawiające się niespodziewanie nieszczelności, są dużym zagrożeniem dla domów, które posiadają wysunięte okapy. Nadmiar wody opadowej nieodpowiednio odprowadzony nie tylko zniszczy elewację, ale może przyczynić się do rozwoju pleśni oraz grzybów na ścianach budynku jak i wewnątrz domu. Kiedy woda zamarznie w zawilgoconych elementach budynku, może doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Dlatego, kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy zwiastujące niesprawność systemu – należy reagować natychmiastowo. System rynnowy można bez obaw naprawiać, a efekty pracy – sprawdzać dwa razy do roku podczas przeglądów. I choć uszkodzenia mechaniczne – powstałe na przykład wskutek uszkodzenia rynny lub rury spustowej przez drzewa podczas wichury – naprawia się przez wymianę uszkodzonego elementu.

Jeśli uszkodzony został tylko niewielki fragment orynnowania, które zamontowano kilka lat fot (3) Galecotemu – może pojawić się problem z odpowiednim dopasowaniem elementów. Wynika to
z faktu, że producenci, wzbogacają swoją ofertę i wprowadzają nowe modele, wstrzymując tym samym produkcję starszych systemów.
– mówi Magdalena Gardyła, ekspert z Galeco.

Kiedy mamy do czynienia z taką usterką, wówczas wymienia się tylko pojedynczy ciąg orynnowania (np. skupiając się na jednej połaci dachu). Kiedy natomiast problem dotyczy rur spustowych – w łatwy sposób można zastosować zamiennik o tym samym przekroju zwracając uwagę na sposób łączenia.

fot (1) GalecoPodstawą do wymiany starych, skorodowanych rynien jest ich kondycja.
Z reguły taka naprawa jest nieopłacalna i należy w całości wymienić system rynnowy. Nie zawsze bywa to łatwe, gdyż zdarzają się przypadki, w których haki rynnowe są zamontowane bezpośrednio pod pokryciem, a brak deski czołowej uniemożliwia zamontowanie nowych. Wówczas mamy do czynienia z całkowitą wymianą konstrukcji dachowej i zamontowaniem zupełnie nowych elementów.
– tłumaczy ekspert z Galeco.

W zależności od surowców oraz klimatu w jakim funkcjonują – rynny powinny być systematycznie przeglądane, a każda nieszczelność – niezwłocznie naprawiana. W ich wypadku nie warto bagatelizować żadnych drobnych uszczerbków czy uszkodzeń. Tylko dzięki takiemu działaniu sprawimy, że system rynnowy będzie służył przez długie lata.