Czy budowa domu musi być droga? 5 sposobów na obniżenie kosztów inwestycji w dom jednorodzinny

0
1146
obniżanie kosztów budowy domu S1

Finanse są największym wyzwaniem, z którym muszą zmierzyć się inwestorzy planujący budowę domu. Przyjęło się bowiem, że postawienie domu jednorodzinnego jest bardzo kosztowe i pochłania znacznie więcej pieniędzy niż np. zakup i wykończenie mieszkania, nawet na zamkniętym osiedlu. Czy tak jest w rzeczywistości? Okazuje się, że istnieją sposoby na obniżenie kosztu całej inwestycji.

Budowa domu jednorodzinnego jest przedsięwzięciem wymagającym zgromadzenia dość dużych nakładów finansowych. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym można znacznie zmniejszyć koszty budowy domu bez szkody dla wytrzymałości i trwałości budynku. Przygotowali je architekci z pracowni projektowej Dobre Domy.

   Zakup mniejszej działki budowlanej poza miastem

Inwestorzy, którzy nie mają własnej działki pod budowę domu, muszą znaleźć i kupić odpowiedni grunt, co może wiązać się z kosztem ok. 50–200 tys. złotych. Na tak dużą różnicę w cenach działek ma wpływ parę czynników:

  • rozmiar działki budowlanej,
  • lokalizacja działki budowlanej.

Najdroższe grunty znajdują się w dużych miastach. Na przykład w lutym tego roku metr kwadratowy działek budowlanych w Warszawie kosztował średnio 779 zł. Po porównaniu ze średnią dla województwa mazowieckiego (185 zł/m2) taka cena może zniechęcić do budowy niejednego inwestora.

Warto więc szukać gruntów pod budowę domu na terenach podmiejskich. Dobrym pomysłem jest także zwrócenie uwagi na mniejsze działki. Zazwyczaj te o powierzchni od 500 do 700 m2 w zupełności wystarczą pod budowę funkcjonalnego i wygodnego domu dla całej rodziny.

Uwaga! Przed zakupem działki należy sprawdzić jej status prawny. Może się bowiem okazać, że niski koszt terenu wynika z tego, że jest to działka rolna lub siedliskowa. Warto dowiedzieć się także, czy teren posiada wszystkie przyłącza. Uzbrojenie działki niesie za sobą dodatkowe koszty.

Wybór gotowego projektu domu

Każdy chce, aby jego przyszły dom był jak najlepiej dostosowany do jego potrzeb. Jednak aby to osiągnąć, niekoniecznie trzeba szukać architekta odpowiedzialnego za przygotowanie indywidualnego projektu domu. Znacznie tańszym rozwiązaniem będzie wybór gotowego projektu domu.

Na rynku istnieje tak duży wybór gotowych planów, że każdy inwestor bez problemu znajdzie coś dla siebie. Wśród nich można wybrać:

  • projekty domów parterowych lub piętrowych,
  • projekty domów z poddaszem użytkowym lub podpiwniczeniem,
  • projekty domów bliźniaków,
  • projekty domów z garażem lub bez.

Nawet gotowy projekt domu można dopasować do potrzeb rodziny. Wykonuje się to na etapie zamawiania planu (wtedy należy wskazać dopuszczalne zmiany w projekcie) lub na etapie adaptacji projektu (czyli dostosowaniu go do właściwości lokalizacji, gruntu i wymogów MPZP)

Postawienie domu parterowego o prostej konstrukcji

Im większy dom, tym więcej kosztów pochłonie jego budowa – ta prawidłowość sprawdza się w wielu sytuacjach, a zwłaszcza w przypadku domów z piętrem. Dodatkowa kondygnacja sprawia, że ściany i fundamenty są narażone na większe obciążenie. To z kolei wiąże się z koniecznością zainwestowania w odpowiednie materiały i techniki budowy.

Aby w znacznym stopniu obniżyć koszty budowy domu, lepiej jest wybrać dom parterowy lub dom z poddaszem użytkowym. Warto zwrócić uwagę na budynki o prostej konstrukcji opartej na planie kwadratu lub prostokąta. Wszystkie wykusze, lukarny i inne dekoracje ścian oraz dachów będą zwiększać koszty budowy.

Rezygnacja z domu z podpiwniczeniem

Piwnica jest dodatkową kondygnacją i wymaga poświęcenia na nią większego budżetu. Podpiwniczenie oznacza większą ilość metrów kwadratowych budynku, które trzeba nie tylko zaprojektować, ale też wykopać, ocieplić, zabezpieczyć przed wnikaniem wody oraz wilgoci, a także ogrzać. Jeśli nie zostanie odpowiednio przygotowana, może zostać zalana (zwłaszcza na wiosnę, w trakcie podnoszenia się wód gruntowych).

Uwaga! Piwnica może pogarszać właściwości cieplne budynku. Dlatego inwestorzy, którzy się na nią zdecydują, muszą liczyć się z kosztami dodatkowego ocieplenia budynku i drzwi prowadzących do piwnicy.