Wśród domowych pomieszczeń, łazienka najsilniej kojarzy nam się z codzienną pielęgnacją. Dbanie o urodę ułatwi nam wyposażenie z dodatkowymi funkcjami wpływającymi pozytywnie na skórę i samopoczucie. Jakie rozwiązania mogą okazać się przydatne?
Współczesna łazienka to już nie tylko miejsce codziennej toalety, ale również domowa strefa dbałości o komfort i urodę. Powinna być wygodna i funkcjonalna, bez względu na to, czy w porannym pośpiechu nakładamy makijaż, czy szukamy chwili relaksu po całym dniu pracy. Odpowiednio dobrane wyposażenie łazienkowe ułatwi szybki dostęp do najpotrzebniejszych akcesoriów, pozwoli zaoszczędzić czas i zwiększy skuteczność zabiegów pielęgnacyjnych.łazienka

Poranny pośpiech przed lustrem

Jak wynika z raportu Dove Kobiece Piękno, Polki przeznaczają średnio 31 minut na poranne zabiegi upiększające. Nakładanie makijażu i ułożenie włosów wymaga precyzji i skupienia, w praktyce jednak często wykonujemy je w pośpiechu. W usprawnieniu tych czynności pomoże nam właściwe zaplanowanie strefy umywalkowej. Aby uniknąć porannego przeszukiwania łazienki w celu znalezienia kosmetyków, warto zastanowić się nad zamontowaniem umywalki o szerokim brzegu lub umiejscowieniem jej bezpośrednio na blacie. W ten sposób uzyskamy dodatkową przestrzeń na przedmioty takie jak akcesoria do włosów czy kremy pielęgnacyjne. Dla specyfików, które w kontakcie z wilgocią i światłem tracą swoje właściwości, wygospodarujmy natomiast miejsce w zamkniętych szufladach. – Dobrym rozwiązaniem jest zakup zestawu umywalki z dopasowaną do niej pojemną szafką – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Dzięki wykorzystaniu w produkcji mebla wilgocioodpornych materiałów oraz odpowiednich zabezpieczeń, będzie on optymalnym miejscem dla sypkich pudrów i cieni oraz urządzeń elektrycznych takich jak suszarka czy prostownica – dodaje.
Niezwykle istotną kwestią jest także odpowiednio dobrane światło. W łazienkach pozbawionych dostępu do okna, zastosowanie znajdzie oświetlenie punktowe z możliwością regulacji. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu źródła i równomiernemu doświetleniu twarzy, wyeliminujemy powstawanie cieni, przekłamujących kolor cery.

łazienkaWieczorne odprężenie

Szacunkowy czas, jaki poświęcamy na wieczorną pielęgnację i odpoczynek po męczącym dniu to około 40 minut. Obok relaksującej kąpieli czy prysznica, nakładamy kremy i odżywki działające dobroczynnie na skórę. Podobne efekty jak w przypadku kosmetycznych specyfików możemy uzyskać, dzięki zastosowaniu wodnych zabiegów. Nawet kilkuminutowy hydromasaż, stosowany regularnie, przyczynia się do poprawy ukrwienia skóry i redukcji cellulitu. Co ciekawe, polecany jest on także w przypadku osób z chorobami stawów lub układu trawiennego. Na jakie sprzęty domowe z funkcją hydromasażu warto zwrócić uwagę?

– Wśród wyposażenia tego typu wyróżniają się dwa rozwiązania. W małych łazienkach tradycyjny prysznic możemy zastąpić deszczownią lub kolumną natryskową, umożliwiającą dowolną regulację strumienia, od delikatnej mgiełki po intensywne strugi – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

– W pomieszczeniach o dużym metrażu sprawdzą się natomiast specjalne kabiny lub wanny z wbudowanymi dyszami masującymi – dodaje. Warto jednak pamiętać, że drugi wariant wymaga wydajnej wentylacji łazienki. Jeśli nie chcemy ingerować w ten system, zastanówmy się nad zakupem odpowiedniego natrysku, a w przypadku wanny – maty masującej, będącej alternatywną dla wbudowanych dysz.

Weekendowy relaks

Rezultaty codziennej pielęgnacji warto wzmacniać regularnymi sesjami relaksacyjnymi we własnych czterech kątach. Wolny weekendowy wieczór, to idealna okazja na aromatyczną kąpiel, z wykorzystaniem własnoręcznie robionych peelingów czy soli. W celu odprężenia i ukojenia możemy użyć także, odpowiednio dobranych olejków eterycznych. Właściwości uspokajające przypisuje się np. lawendzie, szałwii czy kwiatom pomarańczy. Za relaksujące uznaje się natomiast miętę i geranium. Atmosferę domowego SPA dopełnią zapachowe świeczki i nastrojowa muzyka.