Nowoczesne i odnawialne źródła energii w halach przemysłowych

0
1760

Poszukiwanie odnawialnych i nowoczesnych źródeł energii i wykorzystanie ich w halach stalowych nie jest niczym nowym. W Europie, w Stanach Zjednoczonych, Chinach, czy Japonii energetyka węglowa jest wciąż ważną częścią rozwiązań w obiektach przemysłowych, jednak wciąż poszukuje się nowych źródeł energii. Jednym z nich jest energetyka odnawialna, która z powodzeniem może być stosowana w budownictwie przemysłowym.

Budownictwo mieszkalne a przemysłowe

W Polsce budownictwo mieszkaniowe już korzysta z alternatywnych źródeł energii, w budownictwie przemysłowym nie są one jeszcze tak popularne. Pomimo tego, że w obiektach przemysłowych zużycie energii jest stosunkowo duże, nie wszyscy inwestorzy decydują się na odnawialne źródła energii. W Polsce zmiany w budownictwie przemysłowym dotyczące oszczędności i izolacyjności cieplnej obiektów wprowadzane są stopniowo. Jakie jednak perspektywy związane z odnawialnymi źródłami energii ma przed sobą budownictwo przemysłowe?

Kolektory słoneczne

Polska znajduje się w czołówce państw, które wykorzystują kolektory słoneczne do ogrzewania wody, pomieszczeń i zasilania instalacji. Czy w obiektach przemysłowych kolektory słoneczne mogą zdać egzamin? Duże koszty ponoszone na instalację kolektorów w obiektach przemysłowych to jedna z największych przeszkód, na które zwracają uwagę inwestorzy. W procesach przemysłowych wykorzystanie kolektorów słonecznych wymaga indywidualnych konsultacji oraz integracji solarnych instalacji z przemysłowymi. Aby zamontować kolektory na obiekcie przemysłowym, należy przeprowadzić szczegółową analizę procesów przemysłowych i dystrybucji ciepła. Należy także określić dopuszczalnej temperatury ciepła do zastosowania instalacji solarnej. Jednak na rynku dostępne są już rozwiązania, które ułatwiają wykorzystanie kolektorów na halach przemysłowych. Zimą w polskich warunkach kolektory wymagają jednak dodatkowego wspomagania.

Pompy ciepła

Ogrzewanie, chłodzenie i przygotowanie ciepłej wody w obiektach to zadanie pomp ciepła, a liczba instalowanych w Polsce urzadzeń ciągle rośnie. Dzieje się tak m.in. ze względu na wdrażanie nowych wymagań co do efektywności energetycznej budynków, również tych przemysłowych. Na polskim rynku można wyróżnić dwa typy pomp: solanka/woda oraz powietrze/woda tylko do c.w.u. Pompy ciepła znajdują też zastosowanie w obiektach przemysłowych. Duża efektywność energetyczna dla hal magazynowych, produkcyjnych, a także zwrot inwestycji w ciągu kilku lat to największe zalety pomp ciepła.

 

 

Panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika nie jest w Polsce tak popularna, jak kolektory słoneczne. Jednak powoli polski rynek zmienia swoje nastawienie do paneli fotowoltaicznych również jeśli chodzi o wyposażenie hal przemysłowych. Instalacja ta jest szczególnym rodzajem instalacji elektrycznej, a można podzielić ją na trzy grupy. Pierwsza z nich to instalacja, która współpracuje z daną siecią elektryczną. Druga to instalacja wyspowa, którą stosuje się tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektroenergetycznej. Instalacje te pracują wtedy z akumulatorami i regulatorem ładowania. Trzeci typ instalacji to instalacja hybrydowa. Jest to rozwiązanie droższe od poprzednich, a instalacja pracuje w układzie z akumulatorami.

Instalacja i korzystanie z odnawialnych źródeł energii w obiektach przemysłowych jest możliwe, ale wymaga to od inwestorów dość wysokich nakładów finansowych. Rozwój nowoczesnych rozwiązań jest jednak bardzo dynamiczny i warto śledzić technologie, które pomogą w instalacji energooszczędnych urządzeń w obiektach przemysłowych.