5 sposobów na oszczędzanie na ogrzewaniu domu

0
1556

Rozpoczął się sezon grzewczy, a z nim do domowego budżetu dochodzą dodatkowe koszty eksploatacyjne. Istnieje wiele sposobów na to, by ograniczyć marnowanie energii, niezależnie od tego, czy dysponujesz pompą ciepła, czy tradycyjnym piecem węglowym. Uniwersalną zasadą jest właściwe rozporządzanie ciepłem w domu. Sprawdź, jak zmniejszyć straty energii grzewczej.

Zabezpieczenie domu przed uciekaniem ciepła to warunek konieczny ekologicznej eksploatacji i dbania o budżet gospodarstwa domowego. Inwestycja w ocieplenie budynku, wymianę dachu oraz okien zwróci się w zmniejszeniu wydatków na opał. Dodatkowo ograniczy przenikanie wilgoci, której nadmiar może mieć poważne skutki dla zdrowia mieszkańców. Co poza dużymi zmianami budowlanymi możesz zrobić, by zmniejszyć straty energii?

1.      Reguluj temperaturę w oddzielnych pomieszczeniach

Wiadomo, że im wyższa temperatura powietrza we wnętrzu, tym wyższe koszty eksploatacyjne. Część osób oszczędza dzięki obniżeniu temperatury w mieszkaniu. Najlepiej jednak zrobić to tylko w tych pokojach, gdzie kilka stopni Celsjusza mniej nie zrobi Ci różnicy. Są to przede wszystkim: kuchnia, przedpokój i sypialnia.

Wyreguluj zatem kaloryfery, tak aby w tych pomieszczeniach panowała temperatura ok. 20°C. Więcej ciepła będziesz potrzebować w pokoju dziennym i łazience, tak aby czuć się komfortowo. Warto także pamiętać, że przegrzewanie pomieszczenia sprawia, że mocniej odczuwamy suchość powietrza. Zazwyczaj otwiera się wtedy okna, co również jest przyczyną strat energii.

2.      Zmniejszaj ciepło w domu podczas nieobecności

Kiedy wychodzisz z domu, powinieneś zmniejszać temperaturę w domu. Przed kilku- lub kilkunastogodzinną nieobecnością najlepiej ustawić kaloryfery na ok. 17°C. Przed dłuższymi wyjazdami możesz pozwolić sobie na obniżenie temperatury nawet do 15°C. Specjaliści
z pracowni projektowej Dobre Domy odradzają większą redukcję ciepła – głównie ze względu na to, że ponowne podwyższenie temperatury będzie kosztowne.

3.      Nie zasłaniaj kaloryferów, odsłaniaj okna

W czasie sezonu grzewczego jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zastawianie lub zasłanianie kaloryferów. Nie należy więc umieszczać przed kaloryferem kanap, foteli czy stolików. Przestrzeń wokół grzejników powinna być otwarta. Warto także w czasie słonecznych dni odsłaniać rolety i zasłony – dzięki temu ciepło promieni słonecznych dogrzeje pomieszczenie.

4.      Wykorzystaj ekrany grzejnikowe

Rozgrzany kaloryfer emituje ciepło na każdą stronę – także do ściany, gdzie cenne ciepło pozostaje niewykorzystane. Aby zminimalizować utratę energii, warto zdecydować się na ekrany grzejnikowe, które ustawia się z tyłu kaloryfera. Ekrany odbijają ciepło i pozwalają zaoszczędzić do 4% energii.

5.      Oszczędzaj ciepłą wodę

Aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, warto również zminimalizować zużycie ciepłej wody. Pomyśl o zmywarce, która zużyje mniej wody niż przy myciu ręcznym, a zamiast kąpieli w wannie bierz prysznic. Eksperci wyliczyli, że za każdym razem, gdy zastępujesz kąpiel w wannie prysznicem, możesz zaoszczędzić ok. 2 kWh energii.

Więcej porad dotyczących utrzymywania i budowy domu znajdziesz w poradniku DobreDomy