Bramy przemysłowe powstają według innych założeń niż zwykłe bramy garażowe do użytku prywatnego. Ich budowa może zostać bardzo mocno zindywidualizowana, w zależności od konkretnego przeznaczeniVERDOOR Verside 2 rzędy okien 2-minia.

Bramy przemysłowe montowane są w halach produkcyjnych, magazynowych oraz usługowych. To bardzo szeroki zakres zastosowań – inna brama będzie potrzebna w centrum logistycznym, a inna w punkcie dealerskim sprzedaży samochodów. Ta różnorodność wymaga, aby już na etapie projektowania określonego budynku, zaplanować zastosowanie odpowiedniego typu bramy.

Wybór już na etapie projektu

To, jaka brama zostanie zamontowana, nie może być sprawą pozostawioną na sam koniec. W projekcie budynku należy uwzględnić m.in. ramę, do której zostaną zamontowane elementy montażowe bramy. Trzeba także przewidzieć odpowiednie nadproże. W wysokich halach, w których nadproże jest wyższe od otworu drzwiowego, bramę można otworzyć całkowicie pionowo.

Bramę można idealnie dopasować do hali przez zastosowanie odpowiedniego prowadzenia: standardowego (w poziomie lub pod kątem), pionowego, podwyższonego, czy też podwyższonego pod kątem.

Na etapie projektowania, w zależności od typu prowadzenia, należy również przewidzieć konieczność podwieszenia elementów powadzenia bramy. Odpowiednie prowadzenie ma bardzo duże znaczenie, gdyż w halach często usytuowane są linie produkcyjne. Trzeba więc dobrać takie mechanizmy, które nie będą  kolidowały z innymi urządzeniami, a także nie wpłyną na ograniczenie możliwości składowania towaru w halach magazynowych.
VERDOOR Verside 2 rzędy okien 3-mini

Bramy przemysłowe z reguły wyposażone są w napędy boczne (na wałek bramy), dlatego należy przewidzieć dla nich odpowiednie zasilanie. Informacje na temat tego, gdzie i jaki napęd da się zastosować, można uzyskać u producenta konkretnej bramy.

– W przypadku otwierania bramy, najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie przycisku włącz-wyłącz. Wersje zaawansowane posiadają centrale sterujące z wyświetlaczem, które można programować – mówi Paweł Aninowski, właściciel Fabryki Bram VERDOOR. – Centrala umożliwia bezproblemowe podłączenie dodatkowych urządzeń, np. fotokomórek, listew krawędziowych, a także wyłączników pociągowych dla podjeżdżających wózków widłowych. Dzięki stosowanym przez VERDOOR centralom, można łatwo sprawdzić ilość wykonanych cykli bramy – dodaje.

W zależności od planowanej liczby cykli otwarcia i zamknięcia bramy, wymagana będzie inna trwałość sprężyn skrętnych. Jeśli wiadomo, że brama będzie bardzo intensywnie użytkowana, od razu można zamówić sprężyny na większą cykliczność pracy. Mocniejsze sprężyny będą wymagać dopłaty, ale dzięki temu brama nie zawiedzie użytkowników nawet w ekstremalnych warunkach. Wysokiej klasy bramy z odpowiednimi sprężynami są w stanie bezawaryjnie pracować nawet przez wiele tysięcy cykli.

VERDOOR Verside 2 rzędy okien-mini

Bezpieczeństwo jest ważne!

Bramy przemysłowe mają często duże rozmiary i są bardzo ciężkie. Z tego wynika, że mogą być one niebezpieczne dla użytkowników np. w sytuacji zerwania się linki lub sprężyny.

Producenci starają się zapobiec nieszczęśliwym wypadkom, np. bramy przemysłowe VERDOOR z linii VERSIDE bez względu na rozmiar  wyposażone są w zabezpieczenia przed skutkami pęknięci linki i sprężyn. Bramy przemysłowe tej marki zostały przebadane przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Jednak bez względu na to, na bramy jakiej marki się decydujemy, warto sprawdzić, czy spełniają one wymagane przepisami normy bezpieczeństwa.

Po montażu bramy należy przeszkolić personel w zakresie zasad codziennego jej użytkowania, a także na wypadek awaryjnego otwierania w przypadku braku zasilania. Przy braku prądu, powinno się je dać otworzyć ręcznie, dlatego np. wszystkie automatyczne bramy VERDOOR są standardowo wyposażone w ręczny kołowrót łańcuchowy.

Koszty, to nie tylko cena zakupu

To, jak intensywnie brama będzie użytkowana, powinno mieć wpływ na wyznaczenie terminów przeglądów okresowych. Konserwacja ma bardzo duży wpływ na trwałość bram, szczególnie tych, które pracują w trudnych warunkach.

W przypadku bram przemysłowych bardzo istotne są nie tyle ceny samych bram, co przede wszystkim koszty serwisu oraz dostęp do części zamiennych. Ważne też, aby podzespoły miały odpowiednią jakość.

– Najtańsze bramy często wykonane są z części, które nie spełniają jakichkolwiek norm – mówi Paweł Aninowski. – Widziałem już takie zabezpieczenia przeciwko pęknięciu sprężyn, które nie działały w trakcie pęknięcia albo systematycznie się zacinały, uniemożliwiając zamknięcie bramy w najmniej pożądanym momencie.

Z tego powodu już na etapie projektowania, należy wybrać taką bramę, która doskonale i przez długi czas będzie spełniała swoje zadanie i która jednocześnie będzie stosunkowo łatwa i tania w serwisowaniu. Najlepiej brać pod uwagę te marki, które dają duże możliwości dostosowania do indywidualnych warunków, są profesjonalnie montowane przez ekipy producenta, a na ich wykonanie (nawet w przypadku indywidualnego zamówienia) nie trzeba czekać miesiącami.