Trend: zrównoważona bankowość

0
1681

Trafiające do atmosfery gazy cieplarnianie zmieniają nie tylko klimat naszej planety, ale także marketingowo-inwestycyjne strategie przedsiębiorstw niemal wszystkich sektorów. „Sustainability”, charakterystyka działalności organizacji tłumaczona na polski jako zrównoważony rozwój, staje się elementem budowania przewagi konkurencyjnej nie tylko w przemyśle i transporcie, ale nawet w bankowości.

Wydawany przez Bloomberg New Energy Finance roczny raport „League Tables: Clean Energy and Energy Smart Technologies” jest syntetycznym źródłem informacji na temat instytucji inwestujących i katalizujących rozwój zielonych technologii. Choć dostarcza przede wszystkim danych przydatnych przedsiębiorstwom planującym ekspansję na rynku energii odnawialnych, jest także globalnym rankingiem ekologiczności banków, firm doradczych oraz inwestorów. Na przykładzie holenderskiego Rabobanku, jednej z organizacji znajdujących się w tablicach Bloomberga, analizujemy na czym polega zrównoważona bankowość.

Charakterystyka przedsiębiorstwa

Rabobank jest międzynarodowym dostawcą usług finansowych, działającym na zasadzie spółdzielni. Choć ma szczególnie mocną pozycję we wsparciu inwestycji w sektorze żywieniowym i rolnym, zajmuje się także kompleksową obsługą klientów – zarówno biznesowych, jak i indywidualnych. Łączna liczba podmiotów korzystających z produktów Rabobanku wynosi około 8,7 miliona. Przedsiębiorstwo formułuje swoją misję następująco: mieć istotny wkład w budowanie dobrobytu Holandii (kraju, z którego wywodzi się firma) oraz wspierać zrównoważony rozwój na świecie. Wyrazem sukcesu w zakresie realizacji drugiego postulatu jest znalezienie się w zestawieniu „League Tables: Clean Energy and Energy Smart Technologies 2016” w kategoriach kredyto- i pożyczkodawców dla sektora czystej energii.

Zrównoważony rozwój według Rabobanku

bankowośćNa dużym poziomie ogólności, cele w obszarze sustainability Rabobank formułuje jako: ograniczanie ryzyka zmian klimatycznych i wspieranie zrównoważonej gospodarki. W praktyce, organizacja zapewnia, że od 2007 roku jej operacje biznesowe nie wywierają wpływu netto na długofalowe zmiany pogodowe oraz że zmniejsza swój ślad węglowy średnio o 5% rocznie. Ponad 99% inwestycji instytucji w sektor energetyczny – łącznie na sumę 3,5 miliarda euro – trafiło do podmiotów działających w obszarze energii odnawialnej. Klientom poszukującym źródeł finansowania ekologicznych obiektów i zielonych przedsięwzięć, bank oferuje preferencyjne warunki. W efekcie, Rabobank zajmuje w skali globu piąte miejsce w zakresie realizowania inwestycji w turbiny wiatrowe, a ilość dwutlenku węgla generowanego przez aktywa wchodzące w skład jego portfolio jest o 46% niższa niż średnia na indeksie rynków rozwiniętych MSCI. Instytucja jako pierwszy bankiem w historii została wyróżniona nagrodą Lean&Green. Dbałość przedsiębiorstwa o środowisko naturalne przejawia się jednak w prozaicznych na pozór działaniach, takich jak remonty jego oddziałów.

Modernizacja filii w Londynie

bankowośćLondyńska siedziba Rabobanku jest jedną z najstarszych placówek poza granicami Holandii. Firma zidentyfikowała modernizację funkcjonującego w niej oświetlenia jako skuteczny sposób znaczącego obniżenia zużycia energii oraz redukcji emisji ciepła. – W obiekcie funkcjonowały dotychczas oprawy fluorescencyjne, wciąż popularne także w wyposażanych pod najem obiektach w Polsce – mówi Krzysztof Rajecki, projektant oświetlenia TRILUX Polska. – Szacunki, które zadecydowały o ich wymianie wykazały, że ich zastąpienie rozwiązaniami w technologii LED, razem z systemem zarządzania oświetleniem – działającym na bazie czujników obecności i natężenia światła – pozwoli zmniejszyć zużycie energii o 70 proc. – podkreśla projektant. Uznanym za kluczowy przez menadżera ds. usług budowlanych obiektu czynnikiem wyboru dostawcy był jednak nie sam produkt, lecz także warunki jego serwisowania – Tym, co nas przekonało, był 8-letni, dopasowany do przyjętego przez nas modelu leasingowego okres rozszerzonej gwarancji – relacjonuje Douglas Carr z Rabobanku. – Kompleksowa wymiana obejmowała instalację reprezentacyjnych, designerskich opraw w biurach z widokiem na Tamizę, montaż uniwersalnych linii świetlnych w strefach pomocniczych oraz odpornych na warunki atmosferyczne rozwiązań na parkingu. Dzięki nim poprawiono bilans energetyczny i jakościowe parametry światła. – mówi Rajecki. – Korzyści z wykorzystania energooszczędnych, nowoczesnych technologii zmaksymalizowano dzięki inteligentnemu systemowi zmniejszającemu intensywność pracy opraw oświetleniowych w słoneczne dni oraz wygaszając je, gdy nikogo nie ma w oświetlanych przez nie pomieszczeniach – tłumaczy projektant oświetlenia TRILUX Polska. Co więcej, dzięki skorzystaniu z brytyjskiego programu rządowego Enhanced Capital Allowance, wspierającego inwestycje w ekologiczne technologie, Rabobank uzyskał ulgi podatkowe za zakup energooszczędnego oświetlenia LED.