Ekologiczne sposoby ogrzewania domu – przegląd najlepszych instalacji grzewczych

0
1111
dom z płyty obornickiej s1

Stężenie smogu w 2018r.

W tym roku stężenie smogu w wielu polskich miastach już kilkakrotnie przekroczyło dopuszczalne normy. Szkodliwy dla zdrowia pyły PM2.5 oraz PM10 występuje najczęściej zimą, bo wiele domów ogrzewa się za pomocą pieców węglowych. Na szczęście istnieje coraz więcej sposobów na ekologiczne ocieplanie domu. Które z nich mogą być dla Ciebie najlepsze? Poznaj zalety 3 nowoczesnych instalacji grzewczych.

Pompy ciepła, kolektory słoneczne, kotły na pellet – możliwe, że słyszałeś już o tych rozwiązaniach. Czy wiesz jednak, na czym polega instalacja każdego z tych urządzeń i czemu są one dobre dla środowiska? Specjaliści z pracowni Dobre Domy przygotowali dla Ciebie praktyczne informacje na temat każdego z nich.

Pompa ciepła – najdroższy i najskuteczniejszy system grzewczy

To urządzenie pobiera energię zarówno ze słońca, jak i wody czy gruntu, dzięki czemu może działać cały rok, bez względu na warunki pogodowe. Pompa zasilana energią środowiska nie generuje spalin – jest więc bardzo ekologiczna. Ma ona ponadto wiele innych zalet:

 • jest urządzeniem bezobsługowym – nie musisz ładować do niej opału, nie ma też potrzeby czyszczenia urządzenia. Wystarczy, że po zamontowaniu systemu podłączysz pompę do prądu,
 • nie stwarza niebezpieczeństwa w trakcie użytkowania – pompa nie wybuchnie,
 • może zapewnić 100% zapotrzebowanie na energię – pod warunkiem, że instalacja jest dostosowana do rozmiarów budynku i potrzeb mieszkańców.

Najważniejszą wadą pompy ciepła jest wysoki koszt inwestycji. Za montaż instalacji z pompą ciepła zapłacisz nawet 70 000 zł (za samą pompę ok. 35 000 zł). Poza urządzeniem głównym będziesz musiał zakupić podłączenie hydrauliczne oraz sterowanie. Konieczny jest również montaż urządzania do odbioru wyprodukowanego ciepła, czyli grzejniki oraz podgrzewacze wody użytkowej.

Czy wiesz, że możesz starać się o dofinansowanie do instalacji z pompą ciepła? Do wyboru masz trzy źródła:

 • Fundusz Termomodernizacji i Remontów – gdzie możesz otrzymać do 20% dofinansowania,
 • budżet gminy lub powiatu – gdzie wysokość dofinansowania jest zależna od regionu.
 • zakup i montaż instalacji za pośrednictwem firm w formule ESCO – tak zwane dofinansowanie przez stronę trzecią. Pozwala ono ubiegać się w BGK o poręczenie od 50% do 70% wysokości kredytu zaciągniętego w banku komercyjnym oraz o dotację na wykonanie audytu energetycznego.

Kolektory słoneczne – system grzewczy, który wspomaga instalację elektryczną

W przeciwieństwie do pompy ciepła kolektory działają najlepiej przy dobrej pogodzie. Nie oznacza to jednak, że podczas pochmurnych dni nie generują żadnego ciepła. Niektórzy producenci oferują bowiem kolektory rurowe i próżniowe, które czerpią energię także ze światła rozproszonego, dzięki czemu w sezonie zimowym są nawet o 20% efektywniejsze od kolektorów płaskich.

Kolektory słoneczne są praktycznym rozwiązaniem z kilku powodów:

 • nie zajmują dodatkowego miejsca – umieszczone na dachu nie potrzebują żadnych specjalnych pomieszczeń,
 • są bezobsługowe – wymagają jedynie okresowego czyszczenia,
 • w sezonie letnim zapewniają niemal 100% zapotrzebowania na ciepło.

Niestety ze względu na małą ilość słonecznych dni kolektory nadal nie mogą stanowić jedynej instalacji grzewczej w Polsce. Najczęściej są one wykorzystywane w domach zasilanych energią elektryczną, ponieważ w znacznym stopniu pozwalają obniżyć koszty rachunków za ogrzewanie czy wodę.

Za instalację kolektorów słonecznych będziesz musiał zapłacić od 6 000 do 13 000 zł (kolektory rurowe są droższe). W tej kwocie są uwzględnione: profile maskujące, podgrzewacze oraz zestawy przyłączeniowe i pompowe.

W 2018 roku możesz starać się o dofinansowanie na kolektory słoneczne. Pamiętaj jednak, że w związku z coraz większym wyczerpaniem środków Twój wniosek najprawdopodobniej znajdzie się na liście rezerwowej.

Kotły na pellet – ekologiczne piece na paliwo stałe

Pellet to biopaliwo składające się ze sprasowanych trocin drzew liściastych lub iglastych. Jest więc całkowicie naturalnym surowcem, którego spalanie nie jest szkodliwe dla środowiska. Inne zalety kotłów na pellet to:

 • łatwe czyszczenie – czyszczenie urządzenia grzewczego z pyłu drzewnego jest dużo łatwiejsze niż wyczyszczenie osadu z węgla,
 • możliwość powtórnego wykorzystania surowca – za pomocą pyłu użyźnisz glebę,
 • prosta obsługa – dzięki dużej pojemności i długiemu spalaniu pelletów jedna dawka paliwa wystarczy nawet na kilka tygodni.

Ceny kotłów na pellet zależą od mocy urządzenia, którą powinieneś dostosować do wielkości budynku i zapotrzebowania mieszkańców na energię. Za montaż zapłacisz do 2 500 zł, natomiast kocioł będzie Cię kosztował od 5 000 do 10 000 zł (najdroższe są kotły o bardzo dużej mocy i z automatycznym system czyszczenia). Do rachunku będziesz musiał doliczyć również:

 • 4 000 zł za układ dostarczający paliwo,
 • 1 000 zł za pompę grzewczą i/ lub ciepłej wody,
 • 4 500 zł za zawory bezpieczeństwa,
 • 1500 zł za zasobnik na ciepłą wodę.

Cała instalacja pochłonie wiec maksymalnie 23 500 zł budżetu. Jeśli jednak masz w domu piec węglowy lub drewniany i chciałbyś wymienić go na nowe, bardziej ekologiczne urządzenie, możesz starać się o dofinansowanie z budżetu UE lub budżetu krajowego i samorządowego. Pamiętaj tylko, by upewnić się w lokalnym urzędzie, czy dofinansowanie w Twoim regionie obejmuje kotły na pellet.

Ekologiczne ogrzewanie domu z nowoczesną instalacją – wybierz najlepszą opcję dla siebie

Wiesz już, ile kosztują poszczególne instalacje i jakie zalety oraz możliwe utrudnienia wiążą się z ich montażem. Przeanalizuj korzyści wynikające z każdego z tych systemów i sprawdź, jakie jest roczne zużycie energii w Twoim domu. Koniecznie porównaj też różne sposoby dofinansowania instalacji grzewczych. Może się bowiem okazać, że z pozoru najdroższy system pochłonie najmniej Twojego budżetu.