Wykonując jakiekolwiek prace budowlane, w tym przede wszystkim prace wykończeniowe prowadzone na elewacji zewnętrznej, jak na przykład tynkowanie, malowanie, prace termomodernizacyjne polegające na docieplaniu lub ocieplaniu budynków, konieczne staje się posiadanie odpowiedniego rusztowania budowlanego, pozwalającego również na bezpieczne i bezproblemowe prowadzenie prac na wysokości.

Rusztowanie budowlaneRusztowania budowlane umożliwiają dostęp do miejsc znajdujących się poza naturalnym zasięgiem ramion ludzkich. Jest również bezpieczniejsze niż tradycyjna drabina z uwagi na możliwość swobodnego przemieszczania się w orientacji poziomej jak i pionowej, a także składowania wszelkich potrzebnych do prac materiałów w zasięgu ręki, bez konieczności ich dodatkowego trzymania lub przytraczania do ciała.

Rusztowania budowlane składają się najczęściej z kładek drewnianych lub metalowych umieszczonych na specjalnym stelażu. Stelaż taki składa się z elementów, wykonanych z metalu, stopu metali lub z tworzyw sztucznych, które można umieszczać jeden na drugim praktycznie w dowolnej ilości i konfiguracji co sprawia, iż konstrukcje w ten sposób budowane są stabilne oraz idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Po połączeniu elementów zabezpiecza się je następnie, za pomocą śrub lub zacisków, przed niepożądanym, przypadkowym rozłączeniem. Rusztowania budowlane łączy  ze sobą na miejscu użycia, po prostu dołączając kolejne elementy składowe oraz rozmieszczając w odpowiednich miejscach kładki oraz drabinki, pozwalające wspinać się na wyższe partie konstrukcji.

RusztowanieMontujemy tylko konstrukcję na taką wysokość oraz takiej szerokości, jaka w danej chwili jest nam potrzebna. Rusztowania takie mogą być również wykorzystywane we wszelkich pracach konserwacyjnych, na przykład polegających na uzupełnianiu braków w elewacji, wymiany oświetlenia lub też przeglądu systemów zainstalowanych w budynku. Mogą również być wykorzystywane do prowadzenia prac polegających na renowacji zabytków, prowadzonych przez specjalistyczne firmy, konserwatora zabytków bądź naukowców. Wykorzystanie swoje mają również w utrzymaniu czystości budynków, na przykład myciu szyb i elementów elewacji niedostępnych w inny sposób. Innym zastosowaniem jest zabezpieczanie wykonywanych prac ziemnych budowlanych w postaci wykopów przed osuwaniem się ziemi jak również przed zawaleniem.

Rusztowania budowlane stosowane są również w pracach archeologicznych, przy wszelkiego rodzaju wykopaliskach, jako podstawa trasy transportu dla ludzi i lekkiego sprzętu, jak na przykład taczki bądź też jako konstrukcja zabezpieczająca ściany wykopu przed osuwaniem. Elementy rusztowania stosowane są również w pracach górniczych, jako elementy podtrzymania wykopanych tuneli. Mogą również służyć do podtrzymania stropu lub dachu budynku w trakcie remontów. Ogromną zaletą wszelkiego rodzaju rusztowań jest przede wszystkim łatwość transportu z miejsca na miejsce jak również prostota montażu. Kolejną zaletą jest również ich uniwersalność oraz możliwość dostosowania do naszych potrzeb. W wykończeniowych pracach budowlanych mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, jak również we wnętrzu budynków.