Niezmiernie ważnym aspektem nowoczesnego budownictwa jest wykonawstwo każdy z nas wie, że kupienie drogiego materiału samo w sobie nic nie znaczy, dlatego należy zastanowić, się, czy warto brać do drogiego materiału człowieka, który nam ten materiał najzwyczajniej w świecie tylko zmarnuje. Często można spotkać się z opiniami na forach, że kupiłem drogie płytki i chcąc zaoszczędzić wziąłem kolegę do położenia i skutek był opłakany, dlatego zapraszam do zapoznania się z artykułem o wykonawstwie na placu budowy.
Kiedy powstaje nowy budynek architekci i projektanci muszą zawrzeć w planach mnóstwo niezbędnych do funkcjonowania budynku instalacji. Często bywa tak, że budując dom zatrudnimy architekta, który w projekcie od razy uwzględni wszystkie rodzaje instalacji jakie są potrzebne w domu. Częściej jednak jest tak, że instalacje projektują odpowiednie firmy na co dzień zajmujące się instalowaniem poszczególnych rodzajów mediów.
Instalatorstwo można podzielić na instalowanie instalacji elektrycznych, sanitarnych, kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, wentylacyjnych.Istnieją na rynku polskim firmy, które zajmują się wszystkimi rodzajami instalacji. Firmy takie zatrudniają fachowców, którzy są odpowiedzialni za poszczególne etapy projektowania i montowania instalacji. Oczywistym jest, że nie można zatrudnić elektryka przy projektowaniu instalacji kanalizacyjnej ale ważne jest by elektryk współpracował z hydraulikiem po to by nie wchodzili sobie w drogę i by prace przebiegały sprawnie. Oczywiście parametry poszczególnych instalacji są różne dla każdego rodzaju budynku. Jednak instalatorzy muszą przestrzegać norm i rozporządzeń jakie są wydawane przez Ministerstwo infrastruktury.
Każdy instalator powinien znać wyżej wymienione przepisy i dostosowywać projekty swoich instalacji do wymagań stawianych przez ministerstwo. Instalatorzy i firmy instalatorskie muszą również posiadać specjalne zezwolenia oraz dokumenty potwierdzające, że wykonywane przez nich prace posiadają atest ministerstwa.
Instalację w nowych budynkach wykonuje się w określonej kolejności zgodnej ze sztuką budowlaną. Nie można zaczynać od elektryki by później przejść do wentylacji.
Najpierw wykonuje się instalacje wymagające największych nakładów pracy i czasu oraz takie, które są umieszczone w konstrukcji budynku – instalacja kanalizacyjna, wodociągowa, wentylacyjna. Instalowanie centralnego ogrzewania jest zajęciem, które jest bardzo pracochłonne i wymaga zmian nie tyle w konstrukcji budynku co odpowiednim dobraniu kaloryferów oraz rur. Dopiero później montowane są instalacje, które nie wymagają specjalnych zmian w konstrukcji.
Elektrykę kładzie się przecież w ścianach, a klimatyzacja często wymaga tylko zamieszczenie odpowiednich urządzeń przy oknach. Każda nowo zamontowana instalacja powinna mieć gwarancję na określony czas. Instalatorzy biorą odpowiedzialność za wykonaną pracę.
Instalacje powinny mieć długoletni okres użytkowania, w innym przypadku krótka przydatność do użytkowania może budzić zastrzeżenia co do profesjonalizmu instalatorów. Sytuacja przedstawia się inaczej gdy mamy do czynienia z remontem lub wymianą instalacji na nową. Często instalacje są tak zniszczone, że nie ma innego wyjścia jak wymieniać wszystko. I tutaj mogą zacząć się problemy, albowiem gdy mamy do czynienia z dopiero budowanym budynkiem, nie ma większego problemu z montażem instalacji. A jeśli budynek już stoi praca podczas wymiany jest podwójna – trzeba usunąć starą instalację, dostosować nową do wymogów budynku oraz ją zamontować. Dlatego instalatorzy preferują pracę w dopiero budowanych domach.