czwartek, 19 września, 2024
Strona głównaBudownictwo mieszkanioweCzym się różnią umywalki?

Czym się różnią umywalki?

Kamienne, szklane, ceramiczne, granitowe i stalowe; prostokątne, owalne i łukowate; wiszące i leżące na blacie; małe i duże – bogactwo dostępnych na rynku umywalek jest wielkie. Jak poszczególne parametry przekładają się na funkcjonowanie sprzętu? Jak dobrać najbardziej odpowiedni do swojej łazienki?

Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w Internecie, oferta umywalek jest niezwykle szeroka. Najbardziej oczywistym, niewymagającym racjonalnej analizy kryterium są względy estetyczne i subiektywne wrażenia – albo coś się nam podoba, albo nie. Większość innych parametrów ma jednak istotne znaczenie dla funkcjonowania sprzętu oraz wygody jego użytkowania. Przedstawiamy zestawienie najbardziej popularnych wariantów umywalek wraz z opisem, jak sprawdzają się w różnych łazienkach.

Dobry materiał

UmywalkaWśród modnych ostatnio, nietypowych materiałów, wymienia się stal nierdzewną i szkło. Stalowe umywalki są bardzo higieniczne i łatwe do utrzymania w czystości. Czy z połyskiem, czy zmatowione szczotkowaniem – doskonale pasują do nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych aranżacji. Łatwo zadbać także o modele ze szkła – szczególnie te pokryte powłoką zapobiegająca osadzaniu się kamienia i zanieczyszczeń. Są przy tym eleganckie i – zwłaszcza w przypadku wzorzystych modeli – dekoracyjne nawiązują do stylistyki minionych epok. Formowane szkło było na przykład jednym z ulubionych surowców projektantów tworzących w latach 20.i 30. XX wieku. Jednak największą popularnością cieszą się umywalki ceramiczne. – Ceramika ma uniwersalny charakter i sprzyja spójnemu urządzeniu całości łazienki. Stosując standardowe, białe modele, wyjątkowo łatwo będzie dobrać komplet dopasowanych sprzętów – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert Armatury Kraków. – Co istotne z punktu widzenia trwałości, są bardzo odporne na działanie chemikaliów oraz uszkodzenia mechaniczne – dodaje.

Kształt, wymiary i otwory

Z punktu widzenia sposobu montażu wyróżnić można umywalki: nablatowe, meblowe i wiszące. Największą swobodę aranżacyjną dają warianty nablatowe. W zamyśle nie przylegają do ściany ani nie są wyrównane do krawędzi szafki czy blatu, na których stoją. Mogą dzięki temu przyjmować najróżniejsze formy. Dostępne są modele o owalnym, okrągłym i prostokątnym przekroju i wielu wymiarach. Z zasady jednak przeznaczone są do łazienek o większym metrażu. – W ofercie producentów umywalek nablatowych występują przykładowo okrągłe modele ze średnicą wynoszącą zaledwie 41 cm – niewiele więcej niż standardowe umywalki wiszące i meblowe do małych łazienek. Pomimo to, nie zaleca się ich stosowania w pomieszczeniach o niewielkim metrażu i bardzo ograniczonej przestrzeni blatu. Najlepiej prezentują się jako centralny element na nieco większej przestrzeni – opowiada Katarzyna Choniawko. – W najmniejszych pomieszczeniach doskonale sprawdzają się natomiast wąskie, mierzące co najwyżej 40 cm misy z umieszczonym bocznie otworem na baterię. Ustawione wzdłuż lub wiszące przy ścianie mogą być wygodnie użytkowane nawet w łazience mającej zaledwie metr szerokości – tłumaczy ekspert Armatury Kraków. W standardowym asortymencie dostępne są umywalki mierzące od około 40 do 65 cm. W razie potrzeby można znaleźć także nieco mniejsze oraz znacznie szersze modele.

Producent, marka, gwarancja

Zgodnie z polskim prawem cywilnym, konsument dostaje na nabyte ruchomości rękojmię. W jej ramach producent zapewnia zgodność towaru z umową oraz brak wad fizycznych. Okres jej obowiązywania wynosi 24 miesiące. By nie musieć myśleć o remoncie przez kolejnych kilka lat, wybierając umywalkę warto jednak sięgnąć do oferty wiarygodnych marek. Renomowani producenci często oferują w standardzie gwarancję na dłuższy czas. W przypadku ceramiki łazienkowej może on sięgać nawet 10 lat.

 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments