Optymalizacja kosztów eksploatacji w hali stalowej

0
2098

Projekt i budowa hal stalowych wymaga od inwestora znacznych nakładów finansowych. Jednak kontrola wydatków już na etapie projektowania inwestycji pomaga przewidzieć, jaki będzie faktyczny koszt planowanej budowy hali. Optymalizacja konstrukcji, a także kosztów energii w obiekcie jest niezbędna, aby koszty eksploatacyjne były jak najniższe.

Optymalizacja zużycia energii w hali

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na termoizolację obiektu w kontekście optymalizacji zużycia energii. Ściany i dach ociepla się płytami warstwowymi, które pozwalają na duże oszczędności energii w obiekcie. Ważne jest też prawidłowe zaprojektowanie otworów w obiekcie-drzwi i okien. Nawet najmniejsze uchybienie może powodować straty energetyczne. Izolacja dachów i ścian, a także jakość izolacji ma bardzo duże znaczenie na wydajność ogrzewania, ale też klimatyzacji.  Przy projektowaniu hali zwracamy uwagę na to, by obniżyć koszty eksploatacji. Proponujemy więc mniejszą kubaturę obiektu, jednak wysokość użytkowa pozostaje taka sama. Konstrukcje stalowe mają wzmocnioną ognioodporność, co z kolei obniża koszty ubezpieczenia. Ważną kwestią jest także optymalizacja oświetlenia w hali. Dopasowujemy oświetlenie w obiektach przemysłowych i proponujemy indywidualne rozwiązania. W halach produkcyjnych i magazynowych dobrze sprawdzi się oświetlenie LED, w pomieszczeniach socjalnych tańsze oświetlenie. Wszystkie rozwiązania mają maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji obiektu.

Optymalizacja kosztów budowy obiektu

W przypadku dobrej optymalizacji kosztowej, inwestor jest w stanie oszczędzić nawet do kilkudziesięciu procent kosztów ponoszonych na budowę obiektu. W trakcie optymalizacji kosztów budowy bierzemy pod uwagę jakość rozwiązań, wielkość  obiektu, a także późniejsze koszty eksploatacyjne. Wykorzystanie nowoczesnych maszyn i narzędzi znacznie skraca czas budowy obiektu, co również generuje niższe koszty całkowitej budowy. Proces optymalizacji tworzony jest na bazie wykonanego kosztorysu dla początkowych warunków inwestycji. Należy pamiętać, że nie każdy element, który ma obniżyć koszt inwestycji, będzie obniżał jej koszt całkowity. Optymalizacja konstrukcji stalowych do indywidualnych potrzeb inwestora pomaga w obniżeniu kosztów budowy nawet do 50%.