Samofinansująca się modernizacja oświetlenia

0
2161

Koszty oświetlenia przy użyciu przestarzałych rozwiązań stanowią jedną z najistotniejszych części składowych wydatków na utrzymanie przestrzeni magazynowej. Skala potencjalnych korzyści związanych z modernizacją jest tak duża, że przy zastosowaniu nowoczesnych sposobów finansowania możliwe jest pokrycie kosztów inwestycji z wypracowanych miesięcznie oszczędności.
Według badań przeprowadzonych wśród właścicieli i zarządców magazynów, nawet w 40% przypadków oświetlenie stanowi największą część kosztów utrzymania tego typu obiektów. W halach, w których funkcjonują oprawy starszej technologii, oświetlenie może stanowić nawet 70% ogółu wydatków na energię elektryczną. W związku z tym, coraz więcej firm decyduje się na modernizację tego aspektu swojego funkcjonowania i czerpie korzyści z obniżenia kosztów utrzymania hal.

Szacuje się, że do 2020 roku, oświetlenie LED będzie wykorzystywane w 75% magazynów. Fot._www.trilux.com_1Wraz z popularyzacją tego typu rozwiązań, powstają ciekawe sposoby ich finansowania. Jednym z podmiotów branży TSL, które skorzystały z połączenia innowacyjnej technologii i nowoczesnych usług, jest Taskin Logistics. Przedsiębiorstwo dostarcza kompleksowe rozwiązania z zakresu logistyki i spedycji. Decydując się na kupno 4 hal magazynowych w Sprockhövel pod Wupertalem, właściciele Taskin skonsultowali kwestię wymiany systemu oświetlenia z firmą doradczą specjalizującą się w zagadnieniach optymalizacji procesów i kosztów energetycznych. Eksperci rekomendowali wymianę zastanych świetlówek T5 i T8 na wysokowydajne diodowe linie świetlne. W związku z antycypowanymi oszczędnościami, zdecydowano się na wdrożenie rozwiązania jeszcze zanim firma na dobre wprowadziła się do nowo nabytych hal.

Jak 2,5-krotnie zmniejszyć wydatki na prąd?

fot._www.trilux.com_2Łączna powierzchnia obiektów, w których posiadanie weszła firma Taskin Logistics, sięgała 4 800 metrów kwadratowych. Wielkość magazynów niosła duży potencjał oszczędności. Inwestor postanowił wykorzystać go do maksimum dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii – czujników obecności oraz superwydajnych diodowych linii świetlnych. – Projektanci oświetlenia firmy TRILUX, z którymi skontaktowali się przedstawiciele Taskin Logistics, rekomendowali zastosowania E-Line LED – łatwego w montażu rozwiązania oświetleniowe dla przemysłu o wydajności sięgającej 148 lm/W. Oprawy zastąpiły tradycyjne świetlówki, wykorzystywane wcześniej w tych magazynach – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia firmy TRILUX Polska. – By zmaksymalizować uzyskane korzyści, zastosowano wykorzystujący czujniki obecności system zarządzania oświetleniem Light-gateplus. Wdrożone rozwiązania pozwoliły zmniejszyć zużycie energii elektrycznej z 242 000 do 97 000 kWh w skali roku, polepszając jednocześnie polepszono jakość światła. Szacowany czas zwrotu inwestycji wynosi w tym przypadku niespełna 2,5 roku. Dzięki nowoczesnym sposobom finansowania zapewniono, że pokrycie kosztów modernizacji będzie dla Taskin Intralogistics praktycznie niezauważalne – relacjonuje Maciej Gronert.

Dzięki oszczędnościom – modernizacja jak za darmo

Coraz częściej firmy będące dotychczas dostawcami produktów oświetleniowych, zapewniają kompleksową obsługę wszelkich związanych z nimi działań – od projektu, przez montaż i serwis, po dobór optymalnych sposobów finansowania inwestycji. W modelu, który przyjęto na potrzeby realizacji w Taskin Logistics, firma TRILUX przyjęła rolę koordynatora wdrożenia i dobrała optymalny sposób pokrycia jego kosztów. Okazało się, że dzięki oszczędnościom uzyskanym w związku z modernizacją, po rozbiciu należności na raty, miesięczne nakłady obejmujące: spłatę należności za inwestycję, koszty energii elektrycznej oraz serwis opraw są znacząco niższe niż koszty, które ponosiłoby przedsiębiorstwo zachowując dotychczasowe rozwiązanie oświetleniowe.