Ile kosztuje kabina prysznicowa?

0
768
czym wyłożyć ściany w kabinie prysznicowej S1

By odpowiedzieć na tak postawione pytanie, w teorii wystarczy wejść na witrynę danej marki, udać się do odpowiedniego sklepu lub hurtowni budowlanej i przyjrzeć się metkom w części z kabinami. W praktyce sprawa nie jest tak prosta – szacując finalny koszt wyposażenia łazienki w tego rodzaju sprzęt trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników.

Kabina to dopiero początek. Żeby wziąć prysznic we własnym domu trzeba zainstalować także brodzik, a w niektórych przypadkach skuć lub wylać posadzkę (o montażu baterii natryskowej i dodatkowych akcesoriach nie wspominając). Wiąże się to z koniecznością zaopatrzenia się w odpowiednie narzędzia i wygospodarowaniem dużych ilości czasu lub, alternatywnie, wynajęciem ekipy. Możliwości jest wiele i koszty mogą w związku z tym kształtować bardzo różnie. Szacujemy, ile trzeba wydać na kabinę prysznicową przy założeniu, że prace instalacyjne prowadzą fachowcy.

Kabina

Kabina prysznicowaMarka, klasa, grubość szkła, rozmiar i kształt ścianek i drzwi, a także pokrywający je wzór – wszystkie te właściwości mają wpływ na całkowity koszt kabiny. W zależności od wybranych parametrów, ceny mogą wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. – Podstawowe różnice w cenie kabin prysznicowych wynikają z ilości materiału wykorzystanego do ich wytworzenia. Co do zasady, im grubsze szkło i im większe jego tafle, tym wyższy koszt kabiny. Przykładowo, model narożny o wymiarach 80x80x185 cm i grubości szkła wynoszącej 4 mm można kupić już za 700-800 złotych. Jeden milimetr grubości więcej i trzeba liczyć się z wydatkiem wyższym o nawet 500 złotych. Jeśli chodzi o rozmiar – kabiny ze ściankami szerszymi o 10 cm kosztują około 100-150 zł więcej – opowiada Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. – Kolejnym istotnym kryterium jest kształt. W większości przypadków kabiny półokrągłe są droższe od tych na planie prostokąta. Rozpiętość cen analogicznych modeli, różniącymi się tym jednym elementem może wynosić od 10 do nawet 525 złotych. Dodatkowo, od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych różnią się od siebie ceny kabin ze szkłem przejrzystym, przyciemnianym, satynowym i we wzory – dodaje Choniawko. Szybki przegląd katalogów potwierdza twierdzenie o dużym zróżnicowaniu cen – najtańsze szklane kabiny dostępne są za około 600 złotych, można wydać jednak także pięciokrotnie więcej.

Brodzik

Armatura_KrakowPod względem kosztów brodziki są dużo bardziej jednorodne niż kabiny. Ceny tych wykonanych z akrylu, niezależnie od: głębokości, kształtu i rozmiaru, mieszczą się w przedziale od trzystu kilkudziesięciu do pięciuset kilkudziesięciu złotych. Dwu,- trzykrotnie więcej trzeba wydać na modele z lanego marmuru. Niekiedy w cenę nie jest wliczona obudowa. To dodatkowy koszt na poziomie około 200 złotych. Alternatywą dla niej jest zabudowanie brodzika kaflami, kupno wariantu superpłytkiego lub pozbawionej brodzika kabiny typu walk-in. – Kabiny walk-in przyjmują formę pojedynczej tafli szkła – bez wydzielonej podstawy. Pozwalają optycznie powiększyć mniej przestronne wnętrza i mogą mieć dowolne wymiary – mówi Katarzyna Choniawko. – Odpływ kabiny walk-in zrównany jest z podłożem – dlatego też jej instalacja wymaga daleko idących przygotowań. Różnicę poziomów, pozwalającą ukryć odpływ pod kaflami, uzyskuje się już na etapie wylewania posadzki. Rozwiązanie stosuje się więc najczęściej w nowych mieszkaniach, gdzie od podstaw można decydować o jej kształcie. W przypadku modernizacji konieczne może być skucie powierzchni przeznaczonej pod strefę natryskową lub podwyższenie reszty pomieszczenia – dodaje ekspert marki Aquaform. Cenami robocizny zajmiemy się w kolejnej części tekstu. Podsumowując kwestię brodzików (i wyłączając na tę chwilę z rozważań kabiny bez nich): standardowy, akrylowy model to koszt na poziomie mniej więcej 500 złotych.

Przygotowanie łazienki i montaż sprzętów

Łazienka_Jeśli nie mamy niezbędnych do samodzielnego montażu kabiny i brodzika narzędzi lub umiejętności, czeka nas także wydatek związany z pracą ekipy remontowej. Ich dostępność i stawki różnią się w zależności od regionu, wielkości miejscowości itp. Aktualizowane na bieżąco informacje na ten temat można znaleźć na przykład na portalu „Kalkulatory Budowlane”. Jak według przedstawionych w serwisie tabel kształtują się ceny montażu kabiny i brodzika? Według danych z 14 września 2018, w zależności od województwa, ich instalacja wiąże się ze średnim kosztem na poziomie 233 – 247 zł. Jeśli jednak w grę w chodzi przeróbka instalacji wodno-kanalizacyjnej, skuwanie i wylewanie posadzki, cena znacząco rośnie. Według zestawienia kb.pl modyfikacja przyłączeń kosztuje 400 – 455 zł za punkt, skuwanie płytek: 22 – 24,5 zł/mkw., wykonanie wylewki samopoziomującej: 23,3 – 25 zł/mkw., a układanie płytek 30×30 cm: 50,5 – 54 zł/mkw.