Oszczędzaj światło – idzie zima!

0
994

Przez najbliższe miesiące dzień będzie krótszy od nocy, zwiększy się więc nasze zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie. Radzimy, co zrobić, by nie odbiło się to na zużyciu energii i rachunkach za prąd.

Szacuje się, że w porównaniu z miesiącami wiosennymi i letnimi, jesienią i zimą każdego dnia używamy lamp nawet o 4 godziny dłużej. Zwiększenie ilości pobieranej energii może mieć realne przełożenie na wysokość opłat. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, warto zastanowić się nad wprowadzeniem ekonomicznych rozwiązań. Ważne jednak, aby prócz oszczędności wykorzystane lampy gwarantowały użytkownikom komfort funkcjonowania.

Modernizacja oświetlenia w Twoim domu

oszczędzanie światłaNajpopularniejszą i stosunkowo najprostszą metodą oszczędności jest wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne świetlówki kompaktowe lub modele LED. Tego typu warianty zużywają nawet o 80% mniej energii. Wyróżniają się również dłuższą żywotnością, gwarantując efektywną pracę nawet przez 6-8 lat. – Energooszczędne rozwiązania charakteryzują się dużo lepszą wydajnością niż tradycyjne żarówki – tłumaczy Maciej Gronert, projektant oświetlenia firmy TRILUX Polska. – Dobrym przykładem są źródła LED, które w porównaniu z żarówkami są pięciokrotnie bardziej efektywne – dodaje ekspert. Decydując się na wybór źródeł energooszczędnych, warto zwrócić uwagę na warunki i specyfikę czynności wykonywanych w pomieszczeniu, w którym zamontujemy oświetlenie. Przykładowo, świetlówek nie należy instalować we wnętrzach, w których często włączamy i wyłączamy światło. Może to znacząco skrócić żywotność tego rodzaju lamp. W kuchni, łazience i przedpokoju lepiej sprawdzą się diody. Częstotliwość włączania nie ma wpływu na ich żywotność.

Logiczny podział pomieszczenia

Oprócz wyboru odpowiedniej technologii, znaczenie ma sposób jej wykorzystania. Jednym ze najskuteczniejszych z punktu widzenia oszczędności sposobów rozmieszczenia źródeł światła jest podział pomieszczenia na strefy. Układ ten umożliwia niezależne działanie poszczególnych lamp i dostosowanie ich do bieżących potrzeb domowników. Dzięki niemu, możemy uniknąć oświetlania niewykorzystywanej w danym momencie przestrzeni. – Rozwiązanie to pozwala również na precyzyjne dopasowanie parametrów, w sposób który wpłynie pozytywnie na komfort funkcjonowania. Dla przykładu, zamontowanie przy stanowisku pracy pobudzającego światła o chłodnej temperaturze barwowej 6000 K, nie będzie kolidowało z ciepłobiałym oświetleniem strefy wypoczynku – tłumaczy Maciej Gronert, projektant oświetlenia firmy TRILUX Polska.

Rozświetlone pokoje

oszczędzanie światłaIstotny wpływ na kwestię oszczędności mają również działania z pozoru nie związane z ekonomicznością oświetlenia. Już na etapie aranżacji wnętrza warto zadbać o to, aby było ono słoneczne i przestronne. Nie bez znaczenia jest wybór koloru ścian i sufitów – jasne barwy odbijają ok. 80% promieni. Również utrzymanie czystości może mieć znaczący wpływ na kwestię optymalnego oświetlenia. Jak wynika z analiz, zakurzone żarówki, klosze i zabrudzone okna chłoną nawet 60% emitowanego światła. W takich warunkach nawet energooszczędne modele, pomimo niskiego poboru mocy, mogą nie zapewniać domownikom wystarczającego komfortu.