W zależności od rodzaju prowadzonej działalności i potrzeb inwestorów stosowane są różne rodzaje obudowy ścian hali. Do obudowy obiektu stosowane są płyty warstwowe, które charakteryzują się różnym rodzajem rdzenia: styropianowy, poliuretanowy i z wełny mineralnej. Inwestorzy powoli odchodzą od budowy obiektów murowanych, pokrytych najczęściej blachą trapezową. Są to budynki, które dodatkowo trzeba ocieplić.
Płyty warstwowe montowane na konstrukcji stalowej stanowią skuteczną termoizolację bez potrzeby stosowania dodatkowej izolacji termicznej. Obudowa hali płytami warstwowymi to nie tylko skuteczna izolacja, ale także rozwiązanie estetyczne. Rodzaj i kolor płyty można dostosować do wymagań inwestora. Płyty warstwowe produkowane są na nowoczesnych liniach produkcyjnych i gwarantują wytrzymałość przez wiele lat. Płyty warstwowe chronią także obiekt przed obciążaniami użytkowymi. Są odporne na korozję, wilgoć, ale także na wysokie i niskie temperatury.
Jakie są najważniejsze cechy poszczególnych rodzajów płyt warstwowych?
Płyty styropianowe uważane są za najbardziej ekonomiczny materiał do obudowy obiektów przemysłowych. Ich największą zaletą jest niska cena, w stosunku do bardzo dobrego współczynnika przenikalności cieplnej. Płyty poliuretanowe produkowane są w dwóch szerokościach: 1000 mm (płyta standardowa, dachowa i chłodnicza, ukryty łącznik) oraz 1140 mm (płyta standardowa, chłodnicza). Są to płyty o podwyższonych parametrach ogniowych. Płyty z wełny mineralnej to najdroższe rozwiązanie, jeśli chodzi o obudowę obiektu płytami warstwowymi. Stosowane są najczęściej tam, gdzie wymagana jest bardzo wysoka odporność ogniowa obiektów.