Nasza cywilizacja opiera się w znacznej mierze na zużyciu gazu. Znaczna jego ilość jest zużywana w przemyśle, ale również w gospodarstwach domowych. Same instalacje gazowe wymagają stałej kontroli, ponieważ są to instalacje podwyższonego ryzyka. Ulatniający się gaz może prowadzić do wybuchu czy też zatrucia organizmu. Dlatego cała instalacja zawiera wiele czujników rozmieszczonych w różnych punktach, szczególnie w miejscach styków przewodów i urządzeń przesyłowych.

Szczelność instalacji jest sprawa priorytetową ponieważ gaz przepływa pod ciśnieniem, więc nawet najmniejsza szczelina może być przyczyną tragedii. Aby temu zapobiec instalacje nieustannie poddawane są kontroli. Współcześnie instalacje gazowe najczęściej pojawiają się w kontekście instalacji w samochodach. Nie są to systemy montowane fabrycznie, jednak można je zainstalować w specjalnych zakładach mechaniki samochodowej.

instalacje gazoweCo zyskujemy w ten sposób? Przede wszystkim oszczędzamy na paliwie, gaz wykorzystywany w instalacjach gazowych, samochodowy jest znacznie tańszy niż tradycyjne paliwo, na przykład benzyna. W ten sposób zdecydowanie zmniejszamy koszty eksploatacji samochodu. Są oczywiście głosy, że te instalacje zdecydowanie skracają żywotność silnika, jednak wciąż coraz więcej osób decyduje się na taką instalacje w swoim samochodzie. Warto tu jednak postawić na jakość, instalacje musi być w pełni sprawna, musi być dobrej jakości, nie warto tu decydować się przez pryzmat ceny. Nawet jeśli mielibyśmy zapłacić sporo więcej, lepiej zainwestować w ten rodzaj instalacji, który gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo użytkowania. Są różne rodzaje instalacji gazowych, najpopularniejsze to LPG. Jednym z przodujących producentów elektroniki samochodowej, w tym również instalacji gazowych jest firma KME. Bardzo ważna jest odpowiednia kalibracja całego systemu tak, by działał jak najefektywniej. Usterki działania instalacji gazowej w samochodzie są trudne do zdiagnozowania, co powoduje, że nawet błaha naprawa, może trwać do kilku dni. Tak długo trwa znalezienie przyczyny usterki.
Instalacje gazowe, jak każda instalacja wymaga odpowiednich przewodów najlepiej jeśli są to rurki stalowe lub miedziane. Szczególnie jeśli instalacja ma służyć ta instalacja do ogrzewania domu. Ten sposób ogrzewania domów jest teraz dosyć często spotykane, jednak podstawą jest tu instalacja dobrze wykonana i odebrana przez zakład gazowniczy, który sprawdzi jej bezpieczeństwo. Przede wszystkim rury prowadzi się głównie zewnętrznie, nie prowadzi się ich przez pomieszczenia mieszkalne, w wyjątkowych sytuacjach, gdy mają przebiegać wewnątrz, prowadzi się je w specjalnych rurach osłonowych. Unika się prowadzenia rur w długich prostych odcinkach, nie prowadzi się ich w fundamentach. Rury do gazu ziemnego, prowadzi się pod sufitem, z gazem płynnym po podłodze. Ważne jest zachowanie tu odpowiedniej odległości od innych instalacji.

Co do ekonomi tego rozwiązania trudno dyskutować, pozornie gaz nie jest drogi, jednak pomysł ogrzewania w ten sposób wydaje się mocno ryzykowne, gdy wciąż nasi politycy nie porozumieli się z Rosjanami w kwestii dostaw gazu.