fot.Grupa_ArmaturaW minimalistycznych łazienkach, gdzie na pierwszy plan wysuwa się oszczędna forma wyposażenia i subtelna estetyka, eliminowanie zbędnych elementów jest częstą praktyką. Ze względu na ukryte podłączenia, do tego typu wnętrz polecane są natryskowe zestawy podtynkowe.

Styl minimalistyczny już od kilku sezonów cieszy się niebywałą popularnością. Ograniczenie liczby elementów wyposażenia i dobór najoszczędniejszych w formie sprzętów nadaje wnętrzu przejrzystości i lekkości. Coraz większe zainteresowanie wzbudzają inspirowane tym trendem podtynkowe zestawy natryskowe. Ich oryginalna forma i elegancki, designerski charakter podkreślają nowoczesny wystrój łazienki. Dzięki ukryciu w procesie montażu mieszacza i podłączeń, widoczny pozostaje jedynie uchwyt baterii i ozdobna rozeta. Zabudowane elementy instalacyjne nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Ograniczona jest również ich ekspozycja na długotrwałe oddziaływanie wilgoci. Fakt, że wszelkie podłączenia są schowane pod tynkiem, znacząco ułatwia także utrzymanie czystości. Części o najbardziej skomplikowanych kształtach pozostają niewidoczne i nie wymagają mycia.

fot.fotochanellDodatkowo, tego typu armatura podłączona do talerza lub głowicy natryskowej, pozwala na istotne oszczędności miejsca, przydając przestronności kabinie prysznicowej. W związku z tym, rozwiązanie często znajduje zastosowanie w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu, w których zwiększenie ilości wolnego miejsca znacząco przekłada się na poprawę komfortu użytkowników. Jednak by osiągnąć pełnię korzyści wynikających z zamontowania natryskowego zestawu podtynkowego, konieczny jest właściwy dobór jego elementów. Na co zwrócić uwagę przy zakupie i o czym pamiętać przy montażu tego typu urządzenia?

Spójność i niezawodność

Samodzielne kompletowanie zestawu podtynkowego pozwala na swobodę aranżacyjną, jakiej nie daje nam zakup gotowego natrysku lub deszczowni. Dobierając głowicę lub talerz natryskowy, mocujące ramię sufitowe oraz baterię, możemy dopasować wyposażenie do indywidualnych preferencji domowników oraz stylu, w jakim urządzona jest łazienka. Aby uniknąć ryzyka niedopasowania pod względem parametrów technicznych lub walorów estetycznych, warto zdecydować się na zakup wszystkich elementów od jednego producenta.

– Zabudowanie połączeń i mieszacza, a co za tym idzie – późniejsze utrudnienia w dostępie do tych części, determinuje konieczność wyboru modeli trwałych i niezawodnych. Dużą solidnością charakteryzują się mieszacze z odporną na rozszczelnienia głowicą ceramiczną – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Przy zakupie głowicy lub talerza natryskowego warto natomiast sprawdzić, czy są one wyposażone w system typu easy clean, który ułatwia oczyszczenie z osadu spowodowanego twardą wodą – dodaje ekspert. Przy wyborze tego elementu zwróćmy uwagę na możliwość regulacji rodzajów strumieni. W sytuacji gdy z natrysku korzysta większa liczba domowników, tego typu rozwiązanie pozwoli na dopasowanie parametrów do ich indywidualnych preferencji.

Montaż krok po kroku

Proces mocowania natryskowego zestawu podtynkowego przeprowadzamy jeszcze przed położeniem glazury. Pierwszym krokiem jest wybór miejsca montażu baterii, a następnie – doprowadzenie tam przewodów z zimną (z prawej strony) i ciepłą wodą (z lewej strony). Za optymalną wysokość umiejscowienia korpusu armatury natryskowej uznaje się ok. 120 cm. – Aby umieścić korpus baterii w ścianie, należy wykuć wnękę o dostosowanych do wielkości armatury wymiarach. Informacji o dopuszczalnej głębokości montażu szukać powinniśmy w informacjach udzielanych przez producenta, dołączonych do opakowania zakupionej baterii – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

– Następnie przystępujemy do zamocowania przewodu instalacyjnego z natryskiem. Aby zapewnić komfort użytkowania wszystkim domownikom, głowica lub talerz natryskowy powinny być zamontowane na wysokości ok. 210 cm, od dna brodzika – dodaje ekspert. Elementy natynkowe – uchwyt baterii natryskowej i zewnętrzną osłonę, mocujemy dopiero po zakończeniu wszelkich prac wykończeniowych. Z tego powodu, jeszcze przed położeniem glazury, warto sprawdzić działanie instalacji i szczelność poszczególnych elementów. Jeśli moduły podtynkowe zostały umiejscowione zbyt głęboko, pomocny okaże się zestaw przedłużający.