fot.Grupa_Armatura Bidet – dla jednych stanowi skuteczne rozwiązanie ułatwiające dbanie o higienę intymną, przez innych jest postrzegany jako łazienkowa fanaberia. Użyteczność bidetu, bo o nim mowa, często bywa kwestionowana. Odpowiednio dopasowane urządzenie może jednak znacząco podnieść komfort funkcjonowania i ustrzec nas przed groźnymi drobnoustrojami.

Utrzymanie higieny w toalecie jest trudnym zadaniem. Niewidoczne bakterie, dla których wilgotna przestrzeń łazienki jest przyjaznym środowiskiem, mogą prowadzić do niebezpiecznych dla organizmu zakażeń i chorób układu pokarmowego. Szczególnie w przypadku domowników o ograniczonej odporności – dzieci, osób podatnych na zatrucia czy seniorów, rozwiązania zwiększające sterylność mogą okazać się jednym z prostszych sposobów na uniknięcie dolegliwości. W czym objawia się praktyczność bidetu? Wśród jego zalet wyróżnia się łatwość użytkowania – podmycie nie wymaga zdejmowania ubrań, a wyprofilowana forma zapewnia wygodną pozycję podczas wykonywania czynności higienicznych. Wykorzystanie wody gwarantuje natomiast dokładniejsze oczyszczenie miejsc intymnych niż przy korzystaniu z papieru.

Dopasowany zestaw łazienkowy

Większość producentów oferuje ceramikę zarówno w formie stojącej, jak i podwieszanej. Z łatwością znajdziemy więc model dopasowany do wystroju łazienki. Ze względu na konstrukcję podobną do miski ustępowej, warto pamiętać, aby przy zakupie bidetu kierować się przede wszystkim dopasowaniem jego parametrów do kształtu i kolorystyki muszli. Bliskość instalacji sanitariatów sprawia, że każdy kontrastujący element będzie wyraźnie widoczny. Brak harmonii może zaburzyć estetykę wnętrza. Praktyczny jest także wybór modelu bez załamań i elementów ozdobnych. Specyfika wykonywanych czynności determinuje częstą dezynfekcję bidetu, zbędne detale mogą więc utrudnić czyszczenie ceramiki.

Armatura na pierwszym planie

Ze względu na oszczędne wzornictwo sanitariatu, dominującym elementem staje się bateria bidetowa. Wybierając armaturę powinniśmy być więc świadomi faktu, że to właśnie ona będzie silnie akcentować styl w jakim urządziliśmy wnętrze. Na co oprócz estetyki warto zwrócić uwagę? – Baterie bidetowe, choć kształtem przypominają umywalkowe odpowiedniki, są zaprojektowane tak, aby ułatwić nam wykonywanie czynności toaletowych – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Wybierając model sprawdźmy, czy umożliwia on samodzielne ustawienie kierunku padania strumienia wody. Zagwarantujemy w ten sposób komfort użytkowania wszystkim domownikom, bez względu na wzrost czy przyjętą podczas podmywania pozycję – dodaje. Szacuje się, że podczas jednorazowego korzystania z bidetu zużywamy ok. 2 litry wody. Ważna jest w związku z tym obecność napowietrzacza. Gwarantuje on oszczędność na poziomie 50%, może więc znacząco wpłynąć na zmniejszenie rachunków.

Dokładnie wymierzone

Wpływ na wygodne przeprowadzanie codziennej toalety ma również odpowiednie ulokowanie sanitariatu. Ze względów praktycznych jest on montowany obok miski ustępowej, w odległości równej 30 cm. Jeśli metraż nie pozwala nam na wygospodarowanie miejsca w jej bezpośrednim sąsiedztwie, możemy umieścić go naprzeciwko. Przy takim rozstawieniu, należy jednak pamiętać o pozostawieniu przed bidetem wolnej przestrzeni, pozwalającej na wygodne siadanie i wstawanie. Powinna ona mieć wymiar kwadratu o boku 60 cm. Podobnie jak w przypadku muszli, optymalna wysokość wyznaczana przez górną krawędź ceramiki wynosi 40 cm, zarówno dla modeli stojących, jak i podwieszanych.

Alternatywa dla małych łazienek

Brak wolnego miejsca, uniemożliwiający nam zamontowanie bidetu, nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z rozwiązań zwiększających poziom higieny intymnej. – W małych wnętrzach łazienkowych z powodzeniem sprawdzą się baterie umywalkowe wyposażone w osobny natrysk typu bidetta – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Specjalny przycisk umożliwia przełączenie strumienia wody z baterii na rączkę. Dzięki długiemu wężowi możemy wygodnie korzystać z urządzenia, siedząc na misce ustępowej – dodaje. Bidettę, obok względów higienicznych, wyróżniają przymioty praktyczne. Natrysk ułatwi nam czyszczenie toalety, obmycie brudnych butów czy szybkie napełnienie wodą dużego wiadra. Innym rozwiązaniem, które znajdzie zastosowanie w niewielkich łazienkach jest miska ustępowa z funkcją bidetu. Takie połączenie, ze względu na wyeliminowanie konieczności przemieszczania się pomiędzy sanitariatami, polecane jest osobom starszym oraz niepełnosprawnym.