kuchniaPrzeciekanie u podstawy baterii, kapanie wody z wylewki, ograniczona ruchomość uchwytu – choć nieprawidłowości w działaniu armatury kuchennej mogą sygnalizować poważną awarię urządzenia, często proces wymiany na nowy model nie wymaga pomocy fachowca. Stosując się do prostej instrukcji, z montażem można poradzić sobie samodzielnie.
Bateria, przyłącza elastyczne, komplet mocujący, uszczelki, ciężarek do węża – różnorodność elementów, które znajdziemy w opakowaniu nowego modelu armatury może przytłoczyć. Wbrew pozorom, proces wymiany nie jest jednak ani trudny, ani czasochłonny. Nowoczesne baterie zlewozmywakowe gwarantują łatwy i bezpieczny montaż, możemy więc przeprowadzić go całkowicie samodzielnie, a jednocześnie – bezkosztowo. Podpowiadamy, jak wybrać nowy model i o czym pamiętać przy wymianie armatury.

Krok pierwszy: zakup nowej baterii

Sprawna bateria zlewozmywakowa to jeden z ważniejszych sprzętów z punktu widzenia komfortowego funkcjonowania w przestrzeni kuchennej oraz zachowania niezbędnego poziomu higieny. Odpowiednio dobrany model pomoże zmniejszyć poziom zużywanej wody czy utrzymać czystość trudnodostępnych miejsc. – Wśród najbardziej funkcjonalnych baterii wyróżniają się warianty wyposażone w wyciągany natrysk. Umożliwiają one swobodne kierowanie strumieniem wody oraz zmianę jego intensywności na tryb prysznicowy, co może okazać się szczególnie pomocne przy usuwaniu uporczywych zabrudzeń – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Baterie z ruchomą wylewką o kącie obrotu od 90 do 180?, sprawdzą się natomiast w zestawieniu z dwukomorowym zlewozmywakiem. Takie rozwiązanie przydatne jest szczególnie w przypadku kuchni, w których metraż wyklucza możliwość zamontowania zmywarki – dodaje ekspert. kuchnia

Krok drugi: przygotowanie i demontaż baterii

Już po zakupie nowej baterii zlewozmywakowej warto sprawdzić czy opakowanie zawiera wszelkie niezbędne elementy wyszczególnione w instrukcji. Jeśli w zestawie producenta nie znajdziemy uniwersalnego narzędzia, należy przygotować klucz nastawny. Koniecznym krokiem jest zamknięcie dopływu wody, poprzez zakręcenie zaworu głównego oraz pozostawienie otwartego przepływu baterii w celu opróżnienia instalacji. Aby uniknąć zabrudzeń i zachlapania pomieszczenia, warto przygotować kilka szmatek, które zatamują ewentualny wyciek wody z rur. Demontaż starej baterii rozpoczynamy od poluzowania wężyków doprowadzających ciepłą i zimną wodę. Następnie, przy pomocy klucza nastawnego, odkręcamy nakrętkę mocującą korpus armatury. Po usunięciu zestawu mocującego, możemy wyciągnąć starą baterię z otworu zlewozmywaka lub blatu kuchennego.

Krok trzeci: montaż nowego modelu

Proces rozpoczynamy od zamontowania wężyków doprowadzających ciepłą i zimną wodę do gniazd trzonu baterii. Lekko dokręcamy je kluczem, aby wyeliminować ryzyko późniejszych nieszczelności. Po usunięciu starej baterii, nowy model wkładamy do otworu zlewozmywaka lub blatu kuchennego. – Sprawdzamy czy wylewka jest ustawiona w odpowiednim kierunku zgodnie z zakresem padania strumienia wody. Następnie, od spodu zlewozmywaka, nakładamy podkładki i montujemy śruby mocujące. Niezbędny jest tutaj klucz nastawny, dzięki któremu wkręcimy elementy do oporu, unikając jednocześnie późniejszej niestabilności baterii i obracania się korpusu w otworze – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. Jeśli zdecydowaliśmy się na montaż modelu z wyciąganą wylewką, na tym etapie należy przykręcić wąż natrysku do przewodu wyprowadzającego wodę z baterii. Istotne jest także umieszczenie na wężu ciężarka, który przy późniejszym użytkowaniu, ułatwi swobodne chowanie natrysku. – Kolejnym krokiem jest podłączenie wężyków doprowadzających ciepłą i zimną wodę do instalacji. Mocujemy je do zaworków kątowych za pomocą nakrętek G3/8 . Standardowe wężyki mają długość 35 cm i są wykonane z elastycznego materiału – dodaje ekspert. Ostatnim etapem działań jest odkręcenie głównego zaworu i sprawdzenie szczelności całej instalacji. Tak zamontowana bateria jest już gotowa do użycia!