Utrzymanie czystości sanitariatów to nie tylko kwestia estetyki, ale również higieny. Aby do minimum ograniczyć kontakt z drobnoustrojami i wyeliminować ryzyko powstania osadów, które mogą naruszyć zewnętrzną powłokę ceramiki, konieczna jest jej systematyczna konserwacja. umywalka
Stały kontakt z wodą i detergentami oraz intensywne użytkowanie to czynniki najpowszechniej wpływające na stan sanitariatów łazienkowych. Ceramika to bardzo trwały materiał. Jednak by zachować estetyczny wygląd i chronić domowników przed drobnoustrojami, wymaga odpowiedniej konserwacji. Choć preparaty przeznaczone do usuwania uporczywych osadów charakteryzuje wysoka skuteczność działania, przy częstym stosowaniu mogą one uszkodzić szkliwioną powłokę ceramiki. Jak więc chronić łazienkowe sanitariaty?

Umywalka

Ślady pasty do zębów, kosmetyków do makijażu czy mydła to jedne z najczęstszych, a zarazem najprostszych do usunięcia zanieczyszczeń. Przyschnięte plamy z łatwością wyczyścimy roztworem wody z płynem do mycia naczyń, do rozprowadzenia którego posłuży miękka strona gąbki. Aby nadać powierzchni umywalki połysk, po umyciu możemy wypolerować ją bawełnianą szmatką. Innych specyfików wymagają osady spowodowane twardą wodą. – Do usunięcia tego typu nalotu warto wykorzystać mieszankę 500 ml octu z trzema łyżkami sody oczyszczonej – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Jeśli osad przybrał już postać trudnego do wyczyszczenia kamienia, obłóżmy go gazą nasączoną octem i pozostawmy na około godzinę. Pamiętajmy także o dokładnym wyczyszczeniu trudnodostępnych miejsc – na styku umywalki z armaturą oraz bezpośrednio przy odpływie. To właśnie w tych punktach powłoka ceramiki jest najbardziej narażona na uszkodzenie – dodaje. By uniknąć powstawania trwałych zanieczyszczeń, należy przeprowadzać opisane wyżej czynności raz w tygodniu.

Bidet i miska sedesowa

bidet

Choć najnowsze badania z zakresu higieny gospodarstwa domowego wykazują, że toaleta nie jest najbardziej zanieczyszczonym miejscem w łazience, występujące tam bakterie mogą powodować groźne dla ludzkiego organizmu infekcje. Ważna przy pielęgnacji tego typu ceramiki jest więc dokładna i systematyczna dezynfekcja. Warto przynajmniej dwa razy w tygodniu odkazić muszlę specjalnym żelem lub płynem antybakteryjnym, ze szczególnym uwzględnieniem krawędzi, w których najczęściej nawarstwia się kamień. Obfite nagromadzenie takiego nalotu może skutkować pojawieniem się ciemnych zacieków, których usunięcie będzie wymagało użycia innych środków. Ponieważ powierzchnia sanitariatów jest podatna na zarysowania, warto wybierać detergenty bez dodatku granulatu. Alternatywą mogą okazać się domowe mieszanki, do przygotowania których wykorzystamy produkty spożywcze. Skuteczną bronią w walce z kamieniem jest na przykład soda oczyszczona. Aby stworzyć pastę, która wyczyści nawet najbardziej zabrudzone miejsca, wystarczy dodać odrobinę wody do 150g substancji. Mieszankę wcieramy i pozostawiamy na 30 minut. Następnie zmywamy ją i spłukujemy wodą. Ślady rdzy usuniemy natomiast roztworem octu z wodą w proporcji 2:1. Dzięki jego właściwościom odkażającym, zyskamy także pewność, że miska i bidet są dodatkowo zdezynfekowane.

Na wysoki połysk

Dzięki śnieżnej bieli i błyszczącej powierzchni ceramiki, łazienka robi wrażenie sterylnego, higienicznego pomieszczenia. Aby utrzymać ten efekt na dłużej, powinniśmy wybrać środki, które nie naruszą zewnętrznej powłoki sanitariatu. – Oprócz domowych specyfików, zastosowanie znajdą delikatne detergenty w formie płynu lub mleczka – podpowiada Aneta Dziedzina z Grupy Armatura. – Niepolecane są natomiast środki z granulatem, proszki lub pasty polerskie. Warto wyeliminować także szorstką myjkę lub szczotkę, zastępując je miękką gąbką. Po dokładnym wyczyszczeniu ceramiki, wycieramy powierzchnię do sucha, a następnie polerujemy bawełnianą ścierką– dodaje. Jeśli chcemy przywrócić łazience świeżość i sterylność, a zapach środków chemicznych jest dla nas zbyt drażniący, możemy w tym celu wykorzystać sok z cytryny. Nasączoną nim ściereczką czyścimy zabrudzenia, dalej opłukujemy sanitariat wodą i wycieramy do sucha.