Jak budować luksusowy hotel?

 

Trójmiejskie hotele Dwór Oliwski, Radisson Blu oraz Golden Tulip Gdańsk zostały na początku 2016 roku wyróżnione w prestiżowych zestawieniach branżowych. Za realizację każdego z tych obiektów odpowiedzialna była pomorska spółka Allcon Budownictwo. Czym z punktu widzenia generalnego wykonawcy charakteryzuje się budowa luksusowych hoteli?

 

Hotel o wysokim standardzie wymaga realizacji spełniającej bardzo precyzyjnie określone wymagania inwestora oraz otoczenia. Pięciogwiazdkowe obiekty powstają zazwyczaj w prestiżowych lokalizacjach, często w terenie gęsto zabudowanym o dużym natężeniu ruchu, nierzadko posiadającym również walory historyczne. Wynika z tego potrzeba dbałości o odpowiednią organizację placu budowy, m.in. estetykę zabezpieczeń, poszanowanie środowiska i praw okolicznych mieszkańców.

 

Nie można zapominać, że data otwarcia luksusowego hotelu jest ogłaszana szeroko i z wyprzedzeniem, przez co staje się nieprzekraczalna dla generalnego wykonawcy. Inwestycja musi przy tym spełniać wyśrubowane kryteria wysokiej jakości związanej z wykonaniem, a po otwarciu wszelkie prace serwisowe należy prowadzić w dyskretny i szybki sposób, tak aby nie przeszkadzać w funkcjonowaniu działającego już obiektu – zauważa Mariusz Białek, Prezes Zarządu w Allcon Budownictwo, generalnego wykonawcy działającego głównie na terenie Trójmiasta.

 

Ponadto w takich realizacjach zwykle stosowane są nietypowe rozwiązania w architekturze i wykończeniu wnętrz. Oznaczają one pewne trudności nie tylko projektowe, logistyczne, czy realizacyjne, ale i formalno-prawne. Specjalistyczne materiały wykorzystywane w budowie luksusowych hoteli często sprowadzane są na zamówienie lub importowane, a generalny wykonawca musi wykazać się umiejętnością realizacji niestosowanych w innych projektach, indywidualnych rozwiązań, które muszą być zgodne z przepisami prawa budowlanego.

 

Realizacje z nagrodami

Allcon Budownictwo jest odpowiedzialny za realizację kilku nagradzanych w I kwartale 2016 roku trójmiejskich obiektów. W zestawieniu dwudziestu pięciu najlepszych polskich hoteli, będącym częścią raportu TravelersChoice 2016, jako jedyne obiekty zlokalizowane na północy Polski znalazły się dwa pięciogwiazdkowe hotele z Trójmiasta: Dwór Oliwski oraz Radisson Blu, którego charakterystycznym elementem jest wkomponowany w konstrukcję budynku fragment kamienicy gotyckiej.

 

Łącznie na terenie Trójmiasta w standardzie pięciogwiazdkowym działa siedem hoteli, z których my zrealizowaliśmy trzy. Bardzo nas cieszy, że wśród nielicznych wyróżnionych obiektów z naszego regionu znalazły się akurat te, w których powstawanie byliśmy bezpośrednio zaangażowani. Zwłaszcza, że ocenie podlegał nie tylko poziom obsługi i oferta hoteli, lecz także jakość ich architektury oraz wykończenia wnętrz – mówi Mariusz Białek.

 

Również inny obiekt wybudowany przez tego generalnego wykonawcę odniósł na początku roku sukces. Czterogwiazdkowy Golden Tulip Gdańsk zajął pierwsze miejsce w kraju i trzecie w Europie wśród hoteli należących do sieci Louvre Hotels Group.

 

Źródło: ALLCON Budownictwo