Fot.mat.pras. GalecoWakacje to czas rodzinnych wyjazdów. To również okres, kiedy przez Polskę przechodzą gwałtowne burze. Towarzyszące im intensywne opady i wiatry niejednokrotnie powodują zalania i zniszczenia. Jak zminimalizować ryzyko i ograniczyć straty tak, aby spokojnie wyjechać z domu podczas wakacji?

Innowacja pełna przemyśleń

Fronty atmosferyczne, które przechodzą przez Polskę w okresie od czerwca do sierpnia, są wyjątkowo gwałtowne i powodują silne opady. Idealnym rozwiązaniem, aby spokojnie móc zostawić dom w okresie wakacji, jest zamontowanie niezawodnego orynnowania, które odprowadzi duże ilości wody opadowej. Skutecznym rozwiązaniem jest zamontowanie fot. Galeco (1)systemów orynnowania firmy Galeco. Ich produkty wykonane ze stali i PVC posiadają specjalne wywinięcie rynny do wewnątrz, co zapobiega wychlapywaniu nadmiarów wody poza jej obręb. Innowacją zaś jest system Galeco STAL2. Kwadratowy przekrój rynny zwiększa jej wydajność w porównaniu z konkurencyjnymi, półokrągłymi produktami. Przed wyjazdem należy też sprawdzić stan rynien, jeśli pominięto tę czynność na początku wiosny. Osłabione po zimie rynny, które mogą posiadać nieszczelności będą podatniejsze na zniszczenia spowodowane np. przez gradobicie. Z drugiej strony – nieczystości pozostawione w rynnach, czyli zalegające liście, igliwie czy nagromadzony kurz – pod wpływem intensywnych opadów mogą spowodować niedrożności w rurach spustowych. Taki system jest nieefektywny,
a ryzyko zalania elewacji – bardzo wysokie. Dlatego zaleca się przeprowadzanie przeglądów orynnowania średnio dwa razy w roku.

Niestraszne burze

fot. Galeco (3)Przepisy prawa budowlanego informują, że budynek, którego najwyższy punkt znajduje się poniżej 15 m nie musi posiadać instalacji odgromowej. Obserwując jednak, jak mocno zmienia się klimat i mając na uwadze zniszczenia jakie mogą wyrządzić pioruny, budując dom warto zainwestować w takie sprawdzone rozwiązania. Temperatura jaką może osiągnąć piorun dochodzi nawet do 1500°C co bardzo łatwo może doprowadzić do pożaru domu, uszkodzenia sprzętów elektrycznych lub nawet w skrajnych przypadkach – do zniszczenia budynku. Aby odpowiednio chronić dom, energia pochodząca z pioruna musi zostać bezpiecznie odprowadzona do ziemi. Służą ku temu metalowe przewody połączone właśnie
z instalacją odgromową. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja w 100% zabezpiecza dom.

W okresie letnim nie możemy bagatelizować zagrożenia jakie niosą za sobą gwałtowne burze i deszcze, dlatego o bezpieczeństwie swojego domu należy pomyśleć już dzisiaj.