Nowoczesny styl w architekturze ogrodowej – jak dobrać do niego kostki brukowe

0
1689
płyta VIP S1

Planując aranżację ogrodu koniecznie należy zgłębić wiedzę o obowiązujących stylach w architekturze krajobrazu. Analizując bieżące trendy można wskazać kilka najbardziej popularnych aktualnie stylów. Mamy ogrody sielskie, rustykalne, angielskie, klasyczne, japońskie oraz nowoczesne. Niezależnie od preferencji estetycznych warto zadbać, by koncepcja przestrzeni była spójna i konsekwentna w obranej stylistyce. Zagwarantuje nam to piękne i funkcjonalne otoczenie.

Dziś opowiemy o ogrodach nowoczesnych, które doskonale komponują się z modernistycznym, minimalistycznym budownictwem. Są odpowiednie dla osób ceniących przede wszystkim prostotę i funkcjonalizm oraz tych szczególnie zabieganych, ponieważ ich codzienna pielęgnacja i eksploatacja nie wymagają zbyt dużo nakładów pracy.

Ogrody nowoczesne

Ogrody nowoczesne są uniwersalne pod względem powierzchni. Można je w sukcesem aranżować zarówno na rozłożystych terenach, jak i w niewielkich przydomowych ogródkach. W modernistycznych przestrzeniach króluje porządek, symetria i czystość form. Choć są minimalistycznie zachowują swój elegancki charakter i nadają prestiżowy wygląd całej nieruchomości.

Kolory materiałów w nowoczesnych ogrodach są stonowane i jednolite – zwykle są to odcienie szarości lub beże. Dozwolone są też ostre kontrasty – np. połączenie bieli i czerni. Roślinność jest głównie zielona, ewentualnie z pojedynczymi detalami w innych kolorach.  Dominują krótko przystrzyżone trawniki, dekoracyjne krzewy oraz żywopłoty, często precyzyjnie uformowane. W ogrodach nowoczesnych często znajdziemy elementy małej architektury ogrodowej oraz oświetlenie funkcyjne podkreślające najważniejsze walory otoczenia . Wszystkie elementy galanterii, takie jak donice, murki, palisady, są minimalistyczne, w kształcie figur geometrycznych.

Przy projektowaniu ogrodu w stylu nowoczesnym duży nacisk należy postawić na jego funkcjonalność. Powstała przestrzeń, poza walorami estetycznymi, ma przede wszystkim być doskonałym miejscem do odpoczynku. W ogrodzie nie może zabraknąć miejsc do relaksu i rekreacji. W zależności od indywidualnych potrzeb i dostępności terenu można zaaranżować taras z wygodnymi siedziskami, ławeczki, a nawet zewnętrzną siłownię czy basen.

Najlepszym budulcem nawierzchni w modernistycznych ogrodach jest beton. Jest trwały, odporny na uszkodzenia i zmienne warunki atmosferyczne. Daje też duże możliwości na polu aranżacyjnym.

Płyta VIP

Płyty VIP to wielkoformatowe płyty betonowe doskonałe do tworzenia rozległych, jednolitych przestrzeni oraz imponujących tarasów.  Mają 8 cm grubości, więc z powodzeniem można stosować je  również na podjazdach oraz miejscach o zwiększonym natężeniu ruchu kołowego. Choć wzornictwo Płyt VIP jest utrzymane w stylu ascetycznym, to dzięki zastosowaniu innowacyjnych i zaawansowanych uszlachetnień uzyskujemy piękny produkt najwyższej klasy premium, nawiązujący do wyglądu naturalnych kamieni.

Kostka brukowa Linear

Kostka brukowa Linear to kolejna propozycja adekwatna do nowoczesnej architektury krajobrazu. Występuje aż w 7 modularnych formatach, co pozwala na tworzenie unikalnych geometrycznych kompozycji. Swoiste połączenie prostoty i niepowtarzalności. Kostki Linear są gładkie, połyskujące, wręcz aksamitne w dotyku i pięknie odbijają światło.

Szlachetne Kostki Płukane

Ostatnią, choć zupełnie odmienną stylistycznie, propozycją do modernistycznych ogrodów są Szlachetne Kostki Płukane. To drobne kostki w różnorodnych formatach i kształtach, wyróżniające się wyjątkową powierzchnią ozdobioną strukturą ze szlachetnych kruszyw. Kolorystyka tej linii – utrzymana w odcieniach perłowym, szarym i czarnym, doskonale współgra z nowoczesnym stylem
i pozwala na tworzenie modnych kontrastowych połączeń.

Pamiętajmy, że aranżacja i budowa ogrodu nowoczesnego to też duże wyzwanie. Prostota i przejrzystość ogrodu eksponuje wszystkie błędy i niedociągnięcia wykonawcze. Prace nad modernistycznym ogrodem muszą być więc wykonywane z największą starannością i dbałością o detale. Niezwykle istotny jest też dobór materiałów najwyższej jakości.