czwartek, 19 września, 2024

Innowacje pod prysznicem

Diabeł tkwi w szczegółach – nie sposób nie przypomnieć sobie tego przysłowia przyglądając się nowym propozycjom baterii i rozwiązań do strefy natryskowej. Niewielkie na pozór modyfikacje przynoszą znaczące oszczędności i zwiększają komfort eksploatacji.

Kształt i forma wprowadzanych przez producentów na rynek nowych egzemplarzy armatury łazienkowej to coś, na co przede wszystkim zwracamy uwagę. Coraz większa różnorodność stylistyczna daje szerokie możliwości aranżacji i pozwala stworzyć zgodną z preferencjami użytkowników atmosferę pomieszczenia. Jednak prawdziwe znaczenie dla komfortu i ekonomii eksploatacji baterii mają często niewidoczne na pierwszy rzut oka elementy. To właśnie za ich sprawą dokonują się prysznicowe innowacje. Ujawniamy, na co zwrócić uwagę, by wybrać najbardziej funkcjonalne rozwiązanie.

Oszczędności na wylocie

Bateria natryskowaNiektóre spośród sprzyjających ograniczeniu zużycia wody funkcji można łatwo zweryfikować już z poziomu katalogu czy strony producenta. Wyrażony w litrach na minutę przepływ wody stanowi informację, jaką jej ilość można maksymalnie zużyć podczas kąpieli trwającej przez określony czas. Co ciekawe, mniejsze wartości wcale nie oznaczają, że trudniej będzie się umyć, a wręcz przeciwnie – świadczą o technologicznym zaawansowaniu sprzętu. – Standardowe baterie natryskowe charakteryzują się przepływem wody na poziomie sięgającym 17-24 l/min. Jednak najnowsze modele renomowanych, przykładających uwagę do ekologii producentów charakteryzuje wartość tego parametru wynosząca 12 l/min – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert marki Armatura Kraków. – W połączeniu ze słuchawkami prysznicowymi i deszczowniami o odpowiednio zaprojektowanym wylocie mimo mniejszej przepustowości zapewniają one komfort kąpieli porównywany z rozwiązaniami zużywającymi nawet dwukrotnie więcej wody – tłumaczy. Do usprawnień pozwalających uzyskać ten efekt należy na przykład rozmieszczenie punktów natryskowych w taki sposób, by wypływające z nich strumienie pokrywały jak największą powierzchnię. Oszczędnościom sprzyjają także rozmaite proekologiczne systemy.

Ekoprzyciski, ekokońcówki

Stosunkowo łatwo oszacować potencjalne oszczędności wynikające z instalacji baterii o zmniejszonej maksymalnej przepustowości. Choć w przypadku rozmaitych eko-układów obliczenia nie zawsze są tak proste, systemy te mają niebagatelne znaczenie dla ilości zużywanej wody i komfortu kąpieli. Przykładowo, kupując słuchawkę lub deszczownię, której punkty natryskowe zbudowane są z elastycznego materiału zapewniamy sobie niezakłócony przepływ wody. Konstrukcja ta zapobiega bowiem trwałemu zakamienieniu, mogącemu zmieniać kierunek i zmniejszać intensywność strumienia. Dzięki temu, że w nowoczesnym osprzęcie baterii natryskowych osad usuwa się przez przetarcie powierzchni słuchawki, unikamy frustracji związanej z sytuacją, w której woda nie leci tak, jak byśmy oczekiwali. Co więcej, z prawidłowo działającym wyposażeniem kąpiel trwa krócej, jest więc bardziej oszczędna. – „Easy-clean”, „anty-kamień” – niezależnie od tego, jak nazwano taką konstrukcję natrysku, wybór baterii z elastycznymi końcówkami to bardzo prosty sposób na zapewnienie jej bezproblemowej eksploatacji przez długi czas – dopowiada Katarzyna Choniawko z Armatury Kraków. Producenci oferują także szereg innych systemów, często używając w ich promocji przedrostka „eko”. Niektóre z nich pozwalają przy pomocy specjalnego przycisku ograniczyć przepływ wody przez baterię, inne sprawiają, że odkręcenie zaworu do maximum wymaga pokonania oporu lub zwolnienia blokady. Dla zwolenników oszczędności i ekologii oba rozwiązania są godne uwagi.

Wielowymiarowa elastyczność

Bateria natryskowa_Ciekawym, zupełnie niezwiązanym z ograniczeniem zużycia wody obszarem wprowadzania ulepszeń jest zwiększanie możliwości dostosowania sposobu funkcjonowania zestawu natryskowego do preferencji użytkownika. Do niedziwiących już dziś nikogo: regulacji wysokości uchwytu czy dostępności kilku wariantów emitowanego strumienia dołączyły ostatnio opcje potwierdzające, że indywidualizacja jest coraz ważniejszym łazienkowym trendem. I tak, na rynku pojawiły się zestawy, pozwalające ustawić położenie ramienia deszczowni i jej wychylenie na boki w zakresie 120 stopni. Co więcej, umożliwiają one także jednoczesne puszczenie wody z umieszczonej nad użytkownikiem tarczy, jak i dowolnie przemieszczanej słuchawki natrysku.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments