Budynki inwentarskie takie jak chlewnie wymagają uwzględnienia specyficznych warunków, panujących wewnątrz obiektu. Projekty chlewni uwzględniają także ich rozbudowę o dodatkowe moduły i elementy w przyszłości.
Ze względu na agresywne środowisko w chlewniach, w których obecne są uryna i amoniak zastosowane powinny być materiały odporne na działania negatywnych czynników. Konstrukcje stalowe w obudowie z płyt warstwowych spełniają wymagania stawiane tego rodzaju budynkom.
Budowa chlewni
Konstrukcja, jaka stosowana jest przy budowie chlewni to konstrukcja z wiązarów kratowych i gorącowalcowanych ram stalowych. Często stosuje się też blachownice o zmiennym przekroju. Konstrukcja stalowa pokryta jest powłokami antykorozyjnymi i odporna jest na działania negatywnych czynników. Przy budowie konstrukcji stosowane jest też cynkowanie ogniowe. Projekt budowy chlewni powinien zakładać również jej przyszłą rozbudowę o dodatkowe moduły i pomieszczenia. W chlewniach wymagana jest stała kontrola temperatury, dlatego tak ważne jest użycie wysokiej jakości materiałów i odpowiedniej obudowy konstrukcji stalowej.
Wyposażenie chlewni
Oprócz projektu, stworzenia konstrukcji i obudowy z płyt warstwowych dostarczamy niezbędne elementy do funkcjonowania chlewni. Zajmujemy się montażem posadzek przemysłowych, a także dostarczeniem i montażem urządzeń do klimatyzacji i ogrzewania pomieszczeń. Zapewniamy instalacje wodno-kanalizacyjne, czy sanitarne.
Izolacja a płyty warstwowe
Do izolacji i obudowy konstrukcji stalowych wykorzystywane są płyty warstwowe najczęściej z rdzeniem poliuretanowym. Oprócz skutecznej izolacji cieplnej, płyty warstwowe odporne są na działanie czynników chemicznych, jakimi są amoniak i uryna obecne w chlewniach. Zastosowanie płyt warstwowych do obudowy obiektu pozwala na łatwe czyszczenie i higienę chlewni. Płyty warstwowe pomagają w stworzeniu odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz chlewni, a także pozwalają na modernizację istniejących już obiektów.