środa, 15 stycznia, 2025

Jak wygnać smog z domu?

Smog, o którego negatywnym wpływie na nasz stan zdrowia jest w ostatnich latach szczególnie głośno, zagraża nam nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz budynków. Jak pozbyć się tego cichego zabójcy z pomieszczeń, w których przebywamy na co dzień?

Wewnątrz budynków spędzamy nawet 90 proc. czasu. Jakby tego było mało, w dni, gdy jakość powietrza jest szczególnie zła, zaleca się, by nie opuszczać domu, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Skoro jednak regularnie wietrzymy, dlaczego parametry powietrza miałyby być lepsze niż na zewnątrz? Skąd się biorą zanieczyszczenia powietrza wewnątrz budynków i co zrobić, by nasz dom rzeczywiście stał się bezpieczną przystanią – także w dni, gdy na zewnątrz panuje smog?

Domowe zanieczyszczenia

Jak wynika z opublikowanego przez Komisję Europejską raportu na temat wpływy otoczenia na zdrowie człowieka, w domu wcale nie powinniśmy czuć się bezpieczniej niż na zewnątrz. W przypadku niektórych szkodliwych lotnych związków organicznych, ich stężenie w powietrzu w budynkach przewyższa to spotykane na zewnątrz. – Benzenu i formaldehydu może być wewnątrz nawet kilkunastokrotnie więcej niż na „świeżym” powietrzu. Ze względu na dużą wilgoć i niewystarczająco wydajną wentylację, do listy zagrożeń można dopisać rozwój bakterii i mikroorganizmów – mówi Patryk Bielawski, przedstawiciel GoodAir.pl dystrybuującej maski, filtry i oczyszczacze firmy Sharp. – W niektórych domach istnieje dodatkowe zagrożenie styczności z dymem papierosowym, alergenami odzwierzęcymi czy tlenkiem węgla – dodaje. Mogłoby się więc zdawać, że sytuacja może poprawić gruntowne wietrzenie. Co jednak, jeśli mieszkamy w okolicy, w której panuje smog?

Zielona metoda wprost od NASA

Jak wynika z badań Narodowej Amerykańskiej  Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, tanim i skutecznym sposobem na poradzenie sobie z zanieczyszczeniami wewnątrz pomieszczeń są kwiaty doniczkowe. Jeśli tylko zapewnimy przepływ powietrza przez układ korzeniowy i ziemię, wraz z mikroorganizmami żyjącymi w glebie działają one jak naturalny filtr powietrza. Według zestawienia przygotowanego przez NASA, najbardziej kompleksowo działają w tym zakresie dracena odwrócona oraz chryzantema wielkokwiatowa. Obie rośliny wychwytują takie szkodliwe substancje jak: amoniak, aldehyd mrówkowy, benzen, ksyleny i trichloroetylen. Przy optymalnym przepływie powietrza, na 10 metrów kwadratowych pomieszczenia powinien przypadać co najmniej jeden kwiatek. Jeśli jednak nie lubimy roślin lub nie mamy do nich ręki, warto zaopatrzyć się w urządzenie filtracyjne.

Oczyszczacz z filtrami

Wraz ze zwiększeniem świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych ze smogiem, na rynku pojawiły się urządzenia mające oczyszczać powietrze w pomieszczeniach z niebezpiecznych substancji. Decydując się na jedno z nich warto upewnić się, że jest ono wyposażone w filtry, kompleksowo zabezpieczające dom przed niewidocznym zagrożeniem. Kluczowy z punktu widzenia eliminowania cząsteczek PM10 oraz PM2,5, uznanych przez WHO za najbardziej szkodliwe dla człowieka, jest filtr HEPA H13. By zapewnić ochronę przed zanieczyszczeniami w formie cząstek stałych, stosuje się filtry mechaniczne. Filtr węgla aktywnego wyłapuje natomiast bakterie. Jonizator natomiast eliminuje wirusy mówi Bielawski. – Niezwykle istotne jest także dopasowanie nominalnej powierzchni oczyszczania do metrażu pomieszczenia, w którym będzie pracować urządzenie. Ustawiony w pokoju znacznie przewyższającym jego możliwości, oczyszczacz nie będzie działał skutecznie. Chcąc, by rzeczywiście ochronił rodzinę przed szkodliwymi substancjami zawieszonymi w powietrzu, warto zwrócić uwagę na wszystkie te parametry – tłumaczy przedstawiciel GoodAir.pl.

Akcja: rekuperacja

Podobny efekt można osiągnąć dzięki systemowi rekuperacji, czyli mechanicznej wentylacji pomieszczeń, połączonej z odzyskiwaniem ciepła. Pod warunkiem wyposażenia w filtry takie jak te montowane w oczyszczaczach, prócz oszczędności energii, instalacja takiego układu może pozwolić odfiltrować z wpuszczanego do domu powietrza niebezpieczne substancje. Ze względu na konieczność rozmieszczenia przewodów wentylacyjnych, wymienników ciepła, wentylatorów itp., stosuje się je przede wszystkim w domach jednorodzinnych.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments