Polska jest krajem, który leży w pasie umiarkowanym. Mamy cztery pory roku więc zimą musimy zabezpieczać się przed mrozem i chłodem. Każdy dom, budynek mieszkalny ale nie tylko budowany w Polsce musimy być przystosowany do ogrzania swoich mieszkań. Instalacje grzewcze jakie są montowane w polskich domach mają różnego rodzaju budowę oraz wymagają różnych materiałów do ogrzewania.

instalacjeJeśli budujemy dom jednorodzinny musimy zastanowić się nad doborem kotła do naszej instalacji grzewczej. Moc kotła zależy od jego wielkości. Moc kotła należy dobrać w zależności od powierzchni ogrzewanego mieszkania. Jeśli kocioł jest za mały nie ogrzeje nam mieszkania a z kolei jeśli moc kotła jest za duża jak na ogrzewane mieszkanie będziemy marnować energię cieplną. Gdy już wybierzemy odpowiedni rodzaj kotła musimy zamontować go w naszym domu. Należy zlecić to zadanie wyspecjalizowanej firmie, która zamontuje nam kocioł wraz z niezbędną do tego instalacją grzewczą.

Instalację grzewczą oraz kocioł najlepiej zamawiać u tego samego dystrybutora. Pozwoli to nam uniknąć ewentualnych kłopotów z dopasowaniem kotła do reszty instalacji. Rodzaj paliwa jakie będzie wykorzystywane podczas procesu spalania jest również bardzo istotny.

Kotły dzielimy na kotły wykorzystujące:

  • olej opałowy,
  • kotły gazowe
  • gazowo – olejowe.

Można również zamówić kotły na drewno i węgiel. To jakim paliwem będziemy opalać nasz dom zależy wyłącznie od nas. Jeśli chcemy być bardzo proekologiczni możemy korzystać z ogrzewania gazowego. Jeśli natomiast mamy bardzo duży dom jednorodzinny a do tego łatwy dostęp do węgla i drewna można spokojnie zamówić do domu kocioł na węgiel. Gdy instalacja grzewcza jest zamontowana i używana należy pamiętać o poprawnej eksploatacji.

instalacjeKotły od czasu do czasu należy przeczyścić, tak samo jak pompy ciepła i rury instalacyjne. Najlepiej zrobić to wynajmując profesjonalistów. Dom oprócz niezbędnej w Polsce instalacji grzewczej musi posiadać instalację wentylacyjną, która zapewni odpowiedni przepływ powietrza i ciepła w naszych czterech ścianach.

Instalacja grzewcza z reguły połączona jest z wentylacją, dzięki czemu ciepło jest rozprowadzane po całej ogrzewanej powierzchni domu. Jeśli nasz dom jest budowany od podstaw można połączyć wentylację z klimatyzacją. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, stosowane głównie w biurowcach i dużych blokach mieszkalnych. Ale nie jest powiedziane, że nie sprawdza się w domu jednorodzinnym.

Przepustowość wentylacji w domach i mieszkaniach regulują przepisy oraz ustawy Ministra Infrastruktury. W rozporządzeniach ministerstwa szczegółowo są podane liczby oraz wymagania jakie ma spełniać wentylacja oraz klimatyzacja. Głównym czynnikiem pomiarowym jest przepustowość strumieni powietrza, które mają przepływać przez mieszkanie.

Nie dostosowanie wentylacji do przepisów prawa budowlanego grozi poważnymi karami pieniężnymi oraz cofnięciem pozwolenia na użytkowanie. Nie wspominając, że błędnie zamontowaną wentylację trzeba zamontować zgodnie z wytycznymi ministerstwa. Dlatego warto od razu pracę wykonać poprawnie.