Hydroizolacja fundamentów

0
1046
prace ziemne s1

Właściwe zastosowanie materiałów i wykonanie hydroizolacji fundamentów pozwala na wyeliminowanie problemów z wilgocią. Izolacja przeciwwilgociowa nazywana jest izolacją lekką. Hydroizolacje chronią obiekty oraz elementy konstrukcyjne. Hydroizolacje fundamentów stosuje się w sytuacjach, gdy obiekt posadowiony jest powyżej poziomu wody gruntowej.  Fundamenty chronią również ściany przed zawilgoceniem, dlatego tak ważne jest zastosowanie hydroizolacji.

Produkty, które stosuje się do hydroizolacji fundamentów, wytrzymują obciążenia wilgocią i wodą gruntową. Materiały hydroizolacyjne mają także gwarantować długoletnią wytrzymałość fundamentów. Dobór materiałów hydroizolacyjnych zależy od rodzaju oraz stanu podłoża, a także od tego, czy na danym terenie obecne są wody gruntowe. Przy doborze materiałów znaczenie ma też ilość wody opadowej.

Przy hydroizolacji fundamentów stosowane są materiały takie jak masy polimerowo – bitumiczne, papy modyfikowane, mikrozaprawy uszczelniające i membrany bitumiczne. Na płycie fundamentowej, ławach i ścianach stosowana jest izolacja pozioma, która musi łączyć się z izolacją pionową. Wyróżnia się także izolację przeciwwilgociową, a także izolację przeciwwodną. Rodzaj zastosowanej izolacji będzie zależał od poziomu wód gruntowych oraz ilości wody.