Choć łazienka powinna pełnić funkcję miejsca codziennego dbania o higienę, nierzadko łazienkaprzyzwyczajenia domowników przeczą temu założeniu. Jak ją urządzić, by zapewnić im komfort funkcjonowania i wyeliminować ryzyko pojawiania się groźnych drobnoustrojów? W nowoczesnych wnętrzach z pomocą przychodzi odpowiednie wyposażenie.
Jak wynika z raportu Państwowego Zakładu Higieny, regularność czynności związanych z utrzymaniem czystości nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Szacuje się, że tylko co drugi Polak codziennie się myje i stosuje dezodorant. Co zaskakujące, aż 25% z nas bierze kąpiel lub prysznic jedynie raz w tygodniu. Badania wykazują, że w zakresie higieny lepiej wypadają kobiety – podczas gdy dezodorantu używa 40% panów, kosmetyk ten stosuje ok. 60% pań. Płeć piękna również częściej dba o czystość ubrań. Codzienną zmianę bielizny deklaruje 80% kobiet i tylko 50% mężczyzn. Jak alarmuje PZH, takie zaniedbania mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wśród Polaków wzrasta zachorowalność na bakteryjne i wirusowe infekcje jelitowe. Wśród innych poważnych konsekwencji braku higieny wyróżnia się także problemy skórne i pasożytnicze oraz zatrucia pokarmowe. Obok indywidualnych nawyków, problematyczne mogą okazać się również wymagające warunki panujące w łazienkach – wysoki poziom wilgoci, korzystanie z wyposażenia przez kilku domowników czy obecność drobnoustrojów. Jak sprawić, by mimo to nasze wnętrze było bezpieczne i ułatwiało codzienne dbanie o higienę?

W służbie domownikom

Kwestią decydującą o wygodzie wykonywania czynności higienicznych w przestrzeni łazienkowej jest proste w obsłudze wyposażenie z możliwością regulacji parametrów. Rozwiązaniem powszechnie stosowanym przy aranżacji strefy toaletowej jest bidet, umożliwiający komfortowe podmycie się po skorzystaniu z miski sedesowej. Aby z łatwością mogli z niego korzystać wszyscy domownicy, warto, by był wyposażony w funkcjonalną baterię z ruchomym napowietrzaczem, pozwalającym na regulowanie kierunku padania bidetstrumienia wody i dostosowanie go do wzrostu oraz pozycji korzystającej osoby. Alternatywą stosowaną w niewielkich łazienkach jest natrysk typu bidetta, montowany przy baterii w strefie umywalkowej. Oprócz podmycia się, może być również wykorzystywany do odświeżenia się czy wygodnego umycia włosów bez konieczności brania prysznica.
O komforcie domowników warto pamiętać także przy aranżowaniu przestrzeni natryskowej. – Ciekawym rozwiązaniem, które umili codzienny prysznic jest deszczownica, wyposażona w szeroką głowicę natryskową, zapewniającą równomiernie padanie strumienia wody oraz rączkę natrysku z kilkoma stopniami intensywności – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Możliwość ustawienia strumienia w trybie łagodnie masującego, standardowego lub intensywnych biczy wodnych będzie dobrą alternatywą dla relaksujących kąpieli – dodaje ekspert.

Czystość dzięki wyposażeniu

Z uwagi na częstotliwość użytkowania, w trosce o higienę warto wybierać wyposażenie, umożliwiające łatwe utrzymanie czystości. Rozwiązaniem ułatwiającym zmywanie zachlapanej podłogi są podwieszane meble i ceramika łazienkowa. Dzięki pozostawieniu wolnej posadzki, łatwo przetrzemy jej powierzchnię, obniżając tym samym ryzyko powstawania skupisk bakterii w punktach narażonych na częsty kontakt z wodą. Dodatkowym atutem wiszących sanitariatów jest zabudowanie elementów instalacyjnych i bateria łazienkowapodłączeń pod tynkiem, co eliminuje trudne do wyczyszczenia miejsca. – Częste korzystanie ze sprzętów przez kilkoro domowników wymusza wybór wyposażenia o funkcjach zwiększających poziom higieny. Takim rozwiązaniem jest dla przykładu deska sedesowa z powłoką antybakteryjną – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – W domowych łazienkach coraz częściej montuje się również baterie bezdotykowe. Automatyczne sterowanie dopływem wody eliminuje konieczność dotykania uchwytu, skutkującą przenoszeniem bakterii na dłoniach – dodaje ekspert. Ważną kwestią przy utrzymaniu higieny łazienki jest również trwałość materiałów, z jakich zostały wykonane elementy wyposażenia. W przypadku mebli, odporność na środki czystości oraz negatywne działanie wilgoci gwarantuje płyta MDF pokryta warstwą lakieru ochronnego. W łazienkowych warunkach dobrze sprawdzi się również odporna na korozję, chromowana armatura.