Konstrukcja dachu oparta na murowanych ścianachKażdego dnia powstają setki budynków, które służyć mają każdemu człowiekowi. Mijamy je co chwila na ulicy, widzimy je co chwila doskonale sobie zdając sprawę z tego, że nie zawsze są one przeznaczone wyłącznie do tego żeby w nich mieszkać. Nie da się ukryć, że niemożliwym jest aby ludzie wszędzie mieszkali, liczne pomieszczenia od zawsze przeznaczane były do tego żeby w nich pracować, przechowywać rzeczy. Obecnie o coraz liczniej pojawiających się budynkach, które nie są lokalami użytkowymi przeznaczanymi wyłącznie do mieszkania mówimy obiekty użyteczności publicznej. Swoją nazwę zawdzięczają przede wszystkim temu, że powstają one po to by służyć każdemu pojedynczemu przedstawicielowi naszego społeczeństwa.

Mają za zadanie wspierać ich, służyć pomocą lub po prostu ułatwiać ich życie i sprawić, że wykonywanie wielu codziennych czynności stanie się o wiele łatwiejszy czyniąc tym samym ich życie znacznie wygodniejszym, bardziej komfortowym życiem, w którym dominować nie będą ważne zajęcia a czas dla siebie.

Hala magazynowa z płyty obornickiej styropianowejDefinicja mówi, że budownictwo przemysłowe, szczególnie nim budownictwo obiektów użyteczności publicznej to dział budownictwa, który swoim działaniem obejmuje tworzenie, kreowanie a także konserwowanie i w razie potrzeby rozebranie budynków, które spełniają następujące warunki: są to budynki posiadające odrębny obszar pożarniczy, który może obejmować cały budynek bądź jego część. Są to obiekty podlegające administracji publicznej, celom kulturowym, służą wymiarowi sprawiedliwości, albo są obiektami kulturalnymi, oświatowymi, budynkami wyższego szkolnictwa oraz religijnego.

Do budynków użyteczności publicznej zalicza się również wszystkie te budynki, które mają cele medyczne a zatem są obiektami przedstawicielskimi opieki zdrowotnej sprawowanej nad obywatelami danego kraju. Na takie obiekty najczęściej stosowane są płyty warstwowe – szybkość montażu oraz relatywnie tani koszt sprawiają, że ten typ zabudowy zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Oznacza to, że zalicza się do nich szpitale, przychodnie lekarskie, gabinety lekarskie. Oznacza to również, że do obiektów użyteczności publicznej zaliczamy wszelkiego rodzaju sklepy, ośrodki pomocy społecznej, domy opiekuńczo wychowawcze, domy opieki, przedszkola i żłobki, budynki w których swojej siedziby mają usługi bankowe, transportowe, komunikacyjne, pocztowe, sportowe, obsługi pasażerów i indywidualnych klientów.

Dla większości osób płyty warstwowe kojarzą się jedynie z „blaszanymi puszkami” – często bardzo mylne skojarzenie ponieważ płyty warstwowe (płyta obornicka) jest materiałem konstrukcyjno-izolacyjnym do modułowego budownictwa, to jak będzie wyglądać wewnątrz zależy tylko od naszej inwencji twórczej. Coraz więcej osób wnętrza takich obiektów dodatkowo wykańcza w systemie lekkiej suchej zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych.

Zasady powstawania obiektów użyteczności publicznej są podobne do tych, które obowiązują w przypadku budownictwa obiektów użytkowych czyli mieszkalnych. Są one również finansowane ze środków państwowych, w zależności od ich charakteru odpowiada za ich wykonanie inny resort. Podczas rozpisywania konkursu na wykonanie danego obiektu do konkursu może przystąpić dowolna liczba firm składających swoje oferty.

Rampa do rozładunku towarówKażdego roku w ramach finansowania budownictwa obiektów użyteczności publicznej powstają dziesiątki nowych miejsc pracy w postaci fabryk, biur, hal targowych a także wielu innych obiektów handlowych. Dzięki temu ludzie nie tylko znajdują zatrudnienie w miejscach dotkniętych szczególnie wysoką stopą bezrobocia ale również znacznie łatwiej jest przekwalifikować się i zmieniać stanowisko pracy. Również znaczący rozwój oświaty a także kultury ma miejsce dzięki tego rodzaju inwestycjom. Kolejne powstające domy i ośrodki kultury przyczyniają się w znaczący sposób do wzrostu wskaźników odnoszących się poziomu rozwoju w miejscach, w których owe obiekty powstają. Również ilość obiektów o charakterze sakralnym każdego roku wzrasta przyczyniając się tym razem do wzrostu zadowolenia okolicznych mieszkańców, którzy cenią sobie bliskość nie tylko obiektów wychowawczych i oświatowych ale również tych o charakterze religijnym czy sportowym.