Bramy w obiektach przemysłowych

0
1284
brama hala s1

Bramy w halach stalowych należy dobrać nie tylko do wyglądu obiektu, ale także należy wziąć pod uwagę ich funkcjonalność i wygodę użytkowania. Najpopularniejszymi bramami do hal przemysłowych są bramy segmentowe, przesuwne, uchylne i dwuskrzydłowe.

Montaż bram do hal przemysłowych

Bramy segmentowe

Dzięki bramom segmentowym można maksymalnie wykorzystać przestrzeń w obiekcie. Do ich otwierania i zamykania nie potrzeba miejsca przed halą, więc i tę przestrzeń można wykorzystać.

Szynę z napędem montuje się pod sufitem. Należy ją przykręcić, następnie ustawić ramę  oraz przymocować profile boczne. Rama musi być przymocowana na stałe, a dopiero wtedy można usunąć szynę końcową. Gdy jest już usunięta, do szyny bocznej montujemy prowadnice górne. Następnie należy dokładnie ustawić ramę i przykręcić części boczne i szynę końcową. Górna prowadnica powinna być podwieszona do stropu. W ten sposób usztywniona zostanie cała konstrukcja bramy segmentowej. Segmenty bramy należy umieścić w prowadnicach oraz połączyć segmenty w zawiasach. Do zewnętrznych zawiasów przytwierdzamy rolki w profile ościeżnic ściennych. W dolnym segmencie bramy znajduje się otwór, który umożliwia montaż systemu mechanicznego potrzebnego do ryglowania bramy segmentowej. Gdy wszystkie segmenty będą już połączone, należy próbnie uruchomić bramę. Następnie należy ustawić odpowiedni naciąg sprężyn. Na skrzydle bramy znajdują się sprężyny, które łączy stalowa linka. Jedną z końcówek linki należy przymocować w dolnym segmencie bramy. Do ustalenia długości linki potrzebne jest otwarcie bramy na pożądaną wysokość. Gdy linka nie jest naciągnięta podpieramy bramę. Drugą końcówkę linki należy przełożyć górą przez rolkę sprężyny. Następnie linkę należy przymocować do górnej ościeżnicy. Po zakończeniu montażu należy sprawdzić, czy brama otwiera się prawidłowo.

Bramy uchylne

Łatwość otwierania oraz sprężyny zastosowane po obu stronach bramy, które równoważą ciężar całej konstrukcji to zalety bram uchylnych. W centralnej części bramy znajduje się zamek, który jest kompatybilny z systemem ryglowania bramy.

Przed montażem bramy sprawdzamy wymiary otworu montażowego. Gdy wszystko jest w porządku, ustawiamy bramę pionowo i poziomo. Skrzydło musi przylegać w ościeżnicy w całym obwodzie. Następnie wykonywane są czynności instalacyjne i sprawdzanie przekątnych prowadnic poziomych. Prowadnice montowane są za pomocą podwieszek montażowych. Bramę należy montować za pomocą kołków montażowych, których liczba zależy od liczby blach montażowych. Wystające części po zamontowaniu odcinamy i stępić należy krawędzi cięcia. Krawędź, która pozostała zabezpieczamy farbą. Prowadnice poziomie mocuje się do sufitu przy użyciu dwóch kompletów podwieszek montażowych. Zamontować należy też dodatkowe ryglowanie. Po montażu należy sprawdzić, czy brama działa poprawnie.

Bramy przesuwne

Bramy przesuwne mogą być mocowane wewnątrz i na zewnątrz obiektu. Bramy mocowane na zewnątrz dają możliwość wykorzystania miejsca wewnątrz budynku. Zalety bram przesuwnych to niska wysokość nadproża i nieobciążanie dachu budynku.

Montaż bram przesuwnych należy rozpocząć od stworzenia dołków pod fundamenty, a następnie należ wylać beton klasy B25. Fundamenty muszą być dobrze wypoziomowane.brama wjazdowa Następnie należy umieścić słup prowadzący z podstawą na kotwach. Słup należy dokręcić za pomocą nakrętek i podkładek. Podstawa słupa musi być dokładnie wypoziomowana. Wózek tylny należy przymocować do kotw, które są przymocowane do głównego fundamentu.  Wózek należy przytwierdzić przy pomocy nakrętek i podkładek. Odbojniki wózka muszą być skierowane na zewnątrz fundamentów, a wózki muszą znajdować się na tym samym poziomie. Słup końcowy montujemy na kotwach, znajdujących się w fundamencie. Słup końcowy musi znajdować się na tym samym poziomie co słup prowadzący. Dokręcić należy go nakrętkami i podkładkami. Następnie należy zdjąć zaślepkę z rolki podporowej i umieścić ją na kotwach. Kotwy są przymocowane do tylnej części fundamentu. Zaślepkę należy dokręcić za pomocą nakrętek i podkładek. Zaślepka musi być przymocowana do podstawy prowadnicy, umieścić trzeba ją pod kątem 90 stopni do osi skrzydła. Następnie skrzydło bramy należy położyć na wózkach i przesunąć. Sprawdzamy w ten sposób, czy skrzydła poruszają się bez problemu.

Bramy dwuskrzydłowe

Stosowane są w przypadku, gdy w obiekcie nie można zamontować bramy segmentowej. Bramy dwuskrzydłowe to rozwiązania tradycyjne, jednak ich nowoczesny wygląd będzie dopasowany do stylu obiektu przemysłowego. Bramy dwuskrzydłowe sprawdzają się w halach magazynowych, czy garażowych, ale także w dużych pomieszczeniach gospodarczych. Aby zwiększyć izolacyjność bram dwuskrzydłowych, można wypełnić ją wełną mineralną lub płytami ze styropianu.